Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Naukowcy związani z Pentagonem pracują nad laserowym urządzeniem, które ma zmuszać kierowców do zatrzymania się, ale nie powinno trwale szkodzić ich oczom - informuje "New Scientist".
Mikołaj Kopernik, ojciec nowożytnej astronomii, najprawdopodobniej miał jasne włosy, a w niebo wpatrywał się niebieskimi oczami. W najnowszym numerze tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences" ukazał się artykuł podsumowujący kilkuletnie badania szczątków Kopernika.
Od 6 lipca naukowcy badający Marsa, dzięki oprogramowaniu o roboczej nazwie RODM (Rover and Orbiter Delta Mars), mogą zbadać nawet bardzo niewielkie obszary Czerwonej Planety. Twórcą aplikacji jest Jan Kotlarz z polskiego oddziału Mars Society i pracownik Uniwersytetu Warszawskiego.
Nadużywanie słów ekologia i ekologiczny stało się ostatnio powszechne. Z jednej strony zainteresowanie tymi zagadnieniami jest po prostu trendy, zaś z drugiej, coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że ochrona środowiska to konieczność. Świadomość społeczeństwa na ten temat cały czas wzrasta, a wraz z nią rośnie popyt na produkty ekologiczne. W sklepach można spotkać artykuły reklamowane jako te naturalnego pochodzenia, bez modyfikacji genetycznych, bez konser
Uzyskanie przez brytyjskich naukowców plemników z komórek macierzystych jest na obecnym etapie badań czymś w rodzaju ciekawostki naukowej, a nie realną szansą na leczenie bezpłodności męskiej - powiedział PAP prof. Mariusz Z. Ratajczak, dyrektor Instytutu Komórek Macierzystych Uniwersytetu Louisville.
Pracownicy Instytutu Maszyn Matematycznych w Warszawie (IMM), skonstruowali biometryczny terminal, który rozpozna osobę na podstawie unikalnego dla każdego z nas układu żył dłoni. Zdaniem twórców, może on posłużyć jako urządzenie kontroli dostępu lub system rejestracji czasu pracy.
Pierwszy lot szwajcarskiego samolotu napędzanego wyłącznie energią słoneczną jest przewidziany na 2011 r. - poinformowali w piątek w Chinach realizatorzy tego projektu.
Samce azjatyckich nartników muszą się wykazać muzykalnością, aby ich partnerka rozpięła pas cnoty - informuje "New Scientist". Badania nad nartnikiem przeprowadzili wspólnie doktor Piotr Jabłoński z Centrum Badań Ekologicznych. Polskiej Akademii Nauk w Dziekanowie Leśnym oraz dr Chang Han z uniwersytetu w Seulu.
Opracowany przez brytyjskich naukowców przenośny skaner pozwala policji wykrywać osoby z ukrytymi nożami i bronią palną dzięki mikrofalom.
Nowy karabin wystrzeliwujący eksplodujące, sterowane radiem pociski może zastąpić artylerię i lotnictwo przy zwalczaniu dobrze ukrytych snajperów - informuje "New Scientist".
Dane dostarczone przez satelity pozwoliły na stworzenie mapy ruchów statków w Europie - informuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) na swoich stronach internetowych.
Należące do Kompanii Węglowej kopalnie Szczygłowice i Sośnica- Makoszowy rozpoczęły produkcję prądu z metanu, wydzielającego się ze złóż węgla.
Z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Leicester wynika, że osady morskie sprzed 300 mln lat mogą być alternatywą dla ropy naftowej - informuje uczelnia na swoich stronach internetowych.
Polimerowe nanocząstki umożliwiają transport insuliny, która może być uwolniona do organizmu z wnętrza nanomateriału, gdy we krwi wzrośnie poziom glukozy, informuje "Biomacromolecules".
Naukowcy Tokijskiego Uniwersytetu Państwowego opracowali efektywną metodę przetwarzania zanieczyszczającego atmosferę dwutlenku węgla w metan. Zaproponowana przez nich metoda oparta jest na wykorzystaniu w starych odwiertach ropy naftowej bakterii określonego gatunku, mogących zamieniać wodę i dwutlenek węgla w metan.
Japońska firma Fujitsu zbudowała najszybszy w świecie centralny procesor komputera, mogący wykonywać 128 miliardów operacji na sekundę. Wskaźnik ten jest 2,5 razy wyższy, niż amerykańskiej korporacji komputerowej Intel, która dotychczas utrzymywała pierwszeństwo w tej dziedzinie.
"Skarabeusz" - robot marsjański skonstruowany przez studentów z Politechniki Warszawskiej, jako jedyny robot z Europy weźmie udział w międzynarodowym konkursie robotów "University Rover Challenge", który odbędzie się między 28 a 30 maja na pustyni w stanie Utah w USA.
Borazan, wzbogacony nanocząstkami kobaltu i niklu (o katalitycznych właściwościach) uwalnia wodór w temperaturze zaledwie 59 stopni Celsjusza. To kolejny krok ku nowoczesnym samochodom napędzanym paliwem wodorowym - informuje pismo "Chemistry of Materials".
Fizycy z Uniwersytetu Kalifornii w Los Angeles (UCLA) poinformowali w piątek o stworzeniu najmniejszej żarówki na świecie. Włókno tej żarówki to nanorurka węglowa o średnicy 100 atomów; takiego maleństwa nie da się zobaczyć gołym okiem.
Dodatek zawierającego kwas oleinowy tłuszczu do diety może poprawiać zdolność do zapamiętywania u szczurów - informuje "New Scientist".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności