Opracowano pierwszy na świecie elektryczny układ zapłonu silnika rakietowego! Cały silnik rakietowy ma wielkość kilkudziesięciu milimetrów. Ma on zostać w przyszłości wykorzystany do napędu mikrosatelit, które będą badać przestrzeń kosmiczną, donosi "Lab on a Chip".
Obecnie naukowcy pracują nad mikrosatelitami, które będą w przyszłości badać przestrzeń kosmiczną. Urządzenia te potrzebują nowoczesnych małych silników rakietowych, które z łatwością pokierują lotem miniaturowego obiektu.
Naukowcy z międzynarodowej grupy badawczej z National Cheng Kung University (Tajwan) oraz The Pennsylvania State University (USA) opracowali pierwszy na świecie, miniaturowy silnik rakietowy, który odpalany jest za pomocą impulsu elektrycznego!
Zazwyczaj tego typu miniaturowe silniki rakietowe odpalane są dzięki podgrzewaniu paliwa, które po osiągnięciu odpowiedniej temperatury samoistnie zapala się. Ten system jest jednak mało wydajny, ze względu na panujące w przestrzeni kosmicznej warunki termiczne (niska temperatura).
Silnik opracowany przez tajwańsko-amerykańską grupę badawczą używa prądu elektrycznego do bezpośredniego zapłonu paliwa. Poprzez dwie elektrody, zlokalizowane na ściankach mikrokomory spalania o objętości 820 nL, w której znajduje się paliwo rakietowe, przepuszczany jest prąd pod napięciem 45V. Paliwo odpalane jest dzięki rozpadowi substancji chemicznej pod wpływem prądu elektrycznego, czyli w procesie elektrolizy.
Ciąg silnika jest równy 150 mN, a opóźnienie zapłonu wynosi ułamek sekundy.
Obecnie opracowany prototyp jest jednorazowego użytku, po jednokrotnym odpaleniu silnik nie nadaje sięádo ponownego użycia, stąd prowadzone są badania nad modyfikacją układu, by mógł być on wielokrotnie odpalany, co jest niezbędne przy wykorzystaniu systemu do napędu mikrosatelity. (PAP)