Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Jedyny zachowany portret Williama Shakespeare'a, który powstał za życia słynnego dramatopisarza, pokazano w poniedziałek w Londynie.
Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego skonstruowali robota, którym kieruje gąsienica jedwabnika. Analizując budowę jej systemu nerwowego, badacze znaleźli sposób na "podłączenie się" do nerwów, odpowiadających za poruszanie się nóżek - poinformowały media w Tokio.
Jak obiektywnie stwierdzić, że danych zapach jest zbyt intensywny albo brzydki? Pomocne mogą okazać się przyrządy zwane elektronicznymi nosami. Do tej pory polscy naukowcy opracowali trzy takie przyrządy. Prace nad nimi prowadzą m.in. badacze z Politechniki Lubelskiej pod kierownictwem prof. Henryka Sobczuka.
Pierwszy w Polsce prom o napędzie gazowym LNG zwodowano w Stoczni Północnej w Gdańsku. Cztery tego typu jednostki zamówił armator z Norwegii - poinformował prezes stoczni Jarosław Flont.
Rejon Fiordu Hornsund to jeden z najlepiej rozpoznanych obszarów w Europejskim Sektorze Arktyki. Od 1957 roku działa tu całoroczna Polska Stacja Polarna Hornsund, prowadzona przez Instytut Geofizyki PAN.
Rozpraszające światło struktury na skrzydłach motyli mogą być inspiracją dla wytwarzania tanich i bardziej wydajnych baterii słonecznych - informuje "New Scientist".
Niezwykle rzadko występujące w naturze substancje okazały się twardsze od diamentu - informuje "New Scientist". W powszechnej opinii diament uchodzi za najtwardszą ze wszystkich substancji.
Naukowcy z Krajowego Instytutu Standaryzacji i Technologii USA Przy Ośrodku Badań Neutronów w Gettysburgu (stan Maryland) uzyskali stop, który może znacznie udoskonalić niektóre aparaty gospodarstwa domowego.
Serwis internetowy Google Earth umożliwia już nie tylko oglądanie zdjęć satelitarnych i komputerowych obrazów lądów, ale też oceanów. Internauci mogą też zobaczyć trójwymiarowe obrazy tego co znajduje się pod powierzchnią wody.
Tani przenośny komputer, przeznaczony dla uczniów i studentów ma powstać w ramach narodowego programu rozwoju edukacji poprzez nowoczesne technologie, prowadzonego przez indyjski rząd. Urządzenie ma kosztować prawdopodobnie 100 dolarów.
Pierwsze operacje z użyciem powstającego w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu robota kardiochirurgicznego Robin Heart przeprowadzono w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zoperowano dwie świnie domowe.
Mieszkańcy Mazur od kilku dni masowo biorą udział w internetowym głosowaniu, które może wprowadzić mazurskie jeziora w poczet nowych cudów świata. Wybór nowej listy cudów zorganizowała szwajcarska fundacja New 7Wonders.
Choć plazma kojarzy się najczęściej z nowoczesnymi technologiami, to występuje również w przyrodzie. Możemy ją więc znaleźć nie tylko w telewizorach plazmowych czy świetlówkach, ale też w płomieniu świecy, piorunie czy widowiskowej zorzy polarnej.
W 2008 roku firma IBM zarejestrowała w Amerykańskim Urzędzie Patentowym ponad 4000 wynalazków. Jest pierwszą firmą, która w jednym roku osiągnęła taki wynik.
Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall "jest gotów zbudować elektrownię jądrową w Polsce" - oświadczył na konferencji prasowej szef koncernu Lars G.Josefsson.
Żarówka, która wygląda zupełnie jak tradycyjna, choć świeci dzięki diodom została opracowana w Japonii - informuje azjatycki serwis internetowy Tech-on!
Na 650 mld m sześc. szacowano kilka lat temu perspektywiczne złoża gazu ziemnego. W ostatnich latach w Polsce udokumentowano poza tym nowe zasoby - podaje Państwowy Instytut Geologiczny.
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi w Węsiorach, którego prezesem jest Tomasz Jakubowski, od kilku lat prężnie działa promując dziedzictwo kulturowe i archeologiczne okolicy. Węsiory to wieś położona w powiecie kartuskim w województwie pomorskim. Słynie głównie z wybudowanych w lesie kamiennych kromlechów.
Opracowano pierwszy na świecie elektryczny układ zapłonu silnika rakietowego! Cały silnik rakietowy ma wielkość kilkudziesięciu milimetrów. Ma on zostać w przyszłości wykorzystany do napędu mikrosatelit, które będą badać przestrzeń kosmiczną, donosi "Lab on a Chip".
Nanocząstki złota można rozpuścić w wodzie lub innych cieczach poprzez pokrycie powierzchni złotych drobinek różnorodnymi tiolami. Taka modyfikacja pozwala na bezproblemowe wprowadzanie do organizmu nanocząstek złota o różnym, w tym i leczniczym, przeznaczeniu, donosi "Materials Today".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności