Polskie kręgi kamienne nadal inspirują

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi w Węsiorach, którego prezesem jest Tomasz Jakubowski, od kilku lat prężnie działa promując dziedzictwo kulturowe i archeologiczne okolicy. Węsiory to wieś położona w powiecie kartuskim w województwie pomorskim. Słynie głównie z wybudowanych w lesie kamiennych kromlechów.

"Nie ulega wątpliwości, że kręgi kamienne zbudowali Goci. W Skandynawii odnaleziono ich bardzo wiele, a są tam znacznie starsze niż nasze. W Szwecji noszą one ludową nazwę »Thingstätte« to jest - miejsce sądu, kręgi sędziowskie. W tych kręgach najprawdopodobniej odbywały się sądy plemienne, albo raczej rodowe, tak zwane »Thingi«. Zbierała się tu starszyzna, zasiadała w kręgu i radziła, zaś braci plemiennej nie wolno było przekroczyć miejsca zaznaczonego koliskiem z głazów. Ponieważ u Germanów panował kult przodków, dla uświetnienia miejsca rady i sądu, dla poparcia wyroku tej rady autorytetem przodków, w środku kręgu chowano owych sławnych protoplastów. I dlatego w niektórych kręgach odnajduje się groby - pisał Zbigniew Nienacki w jednej z części przygód Pana Samochodzika, której akcja toczyła się również w Węsiorach.


Stowarzyszenie organizuje już od trzech lat Biesiadę Gocką, podczas której prezentują się bractwa wojów czy grupy taneczne. Zeszłoroczna odbyła się wewnątrz swobodnej rekonstrukcji starożytnego grodziska.

Inną inicjatywą jest plenerowy spektakl teatralny zatytułowany Zaklęte Kręgi Gotów. To artystyczna wizja spotkania Gotów z zastałą na Pomorzu ludnością autochtoniczną. Do tego spotkania miało dojść 2000 lat temu. Scenariusz napisano w oparciu o legendy krążące na temat kręgów kamiennych w okolicy.

"W wyniku realizacji projektu powstał zgrany zespół w formie młodzieżowej grupy teatralnej, posiadający wiarę w siebie, doświadczenie, rekwizyty, stroje, miejsce do spotkań - informuje Jakubowski. - Projekt uświadomił młodzieży potencjał tkwiący w zamieszkiwanej przez nich miejscowości, pomógł uwierzyć w siebie, wskazał możliwości wykorzystania atrakcji turystycznej do promocji wsi".

Z inicjatywy Stowarzyszenia postawiono również 5 tablic informacyjnych przy wejściu na teren rezerwatu archeologicznego w Węsiorach. Dzięki nim można się zapoznać z wynikami badań na temat 33 gatunków porostów rosnących na głazach tworzących starożytne kręgi kamienne. 13 z nich to gatunki rzadkie na obszarze północnej Polski. Analizy specjalistyczne wykonał dr Martin Kukwa z Uniwersytetu Gdańskiego.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-01-09
Komentarze
Polityka Prywatności