Niezwykle rzadko występujące w naturze substancje okazały się twardsze od diamentu - informuje "New Scientist". W powszechnej opinii diament uchodzi za najtwardszą ze wszystkich substancji.
Pierwszy z badanych materiałów to WBT - odmiana azotku boru o strukturze przypominającej diament, która powstaje podczas erupcji wulkanów. Jest wytrzymalszy od diamentu o 18 procent. Drugi to lonsdaleit, występująca między innymi w spadających na powierzchnię Ziemi grafitowych meteorytach heksagonalna odmiana diamentu - atomy węgla są w niej ułożone w odmienny sposób, dzięki czemu twardość jest większa aż o 58 procent.
Obie substancje występują tak rzadko i w tak małych ilościach, że do tej pory naukowcy nie zdawali sobie sprawy z ich niezwykłych właściwości mechanicznych. Jeśli badania laboratoryjne potwierdzą wyniki symulacji, to do lonsdaleitu będzie należał tytuł najtwardszej ze wszystkich substancji. Natomiast WBT - o ile uda się opracować odpowiednią metodę jego syntezy - może znaleźć szersze zastosowanie, ponieważ jest odporniejszy chemicznie. Można by z niego wykonywać końcówki narzędzi skrawających i wierteł, a także wytwarzać powłoki ochronne.(PAP)