Psy stają się coraz mądrzejsze i coraz bardziej podobne do człowieka. Pod względem inteligencji społecznej przewyższają inne gatunki, nawet małpy - twierdzi Kara Schroepfer z Uniwersytetu Duke'a.
Aby wyszkolić ukochanego czworonoga, każemy mu odszukać rzuconą piłeczkę, usiąść czy podać łapę. Takie umiejętności można wykształcić u wielu gatunków zwierząt. Tym, co wyróżnia psa jest tzw. inteligencja społeczna, czyli szczególna umiejętność rozumienia komunikatów. Naukowcy zaznaczają, że zdolność ta jest efektem ciągle zachodzącego procesu ewolucyjnego.
W ośrodku Duke Canine Cognition Center poddano testom około 300 psów. Badano ich zdolności poznawcze, a także szybkość reakcji.
Ewolucja gatunku Canis lupus familiaris czyli psa domowego jest o tyle złożonym zjawiskiem, że oprócz natury zadziałał również element ludzki. Od wielu lat człowiek przyczyniał się bowiem do powstawania nowych ras.
Szacuje się, że 100 tys. lat temu pospolity wilk przeszedł intensywne przemiany i zaczął żyć w otoczeniu człowieka, stając się psem pasterskim. Około 15 tys. lat temu zmienił się kształt psiej szczęki, znacznemu zmniejszeniu uległy kły. Z upływem czasu psy stawały się mniejsze i coraz bardziej zależne od człowieka, który zapewniał im pożywienie. (PAP)