Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

W Stanach Zjednoczonych z nową siłą rozgorzały ostatnio dyskusje na temat tego, czy meteoryt Allen Hills, który przyleciał z Marsa, zawiera ślady prymitywnego dawnego życia na Czerwonej Planecie.
Psy stają się coraz mądrzejsze i coraz bardziej podobne do człowieka. Pod względem inteligencji społecznej przewyższają inne gatunki, nawet małpy - twierdzi Kara Schroepfer z Uniwersytetu Duke'a.
Za niespełna dwa lata symbolem stolicy Francji obok wieży Eiffla może stać się duży sterowiec z herbem Paryża przemierzający niebo nad miastem.
Przekłuwanie języka może być przyczyną groźnych dla życia ropni mózgu - informuje pismo "Archives of Neurology".
Nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznano trójce naukowców z USA - Elizabeth H. Blackburn, Jackowi W. Szostakowi i Carol W. Greider - za odkrycie, jak zakończenia chromosomów chronione są przez struktury o nazwie telomery oraz za odkrycie enzymu telomerazy.
W poniedziałek poznamy pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla - z medycyny i fizjologii. We wtorek Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosi zdobywców nagrody w dziedzinie fizyki, a w środę - chemii. Laureata literackiej Nagrody Nobla poznamy w czwartek, a pokojowej - w piątek; 12 października zostanie przyznany Nobel w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Popularny wśród brytyjskiej młodzieży zwyczaj upijania się do nieprzytomności, czyli tzw. "binge drinking" wpływa negatywnie nie tylko na zapamiętywanie i koncentrację, ale także osłabia układ odpornościowy - informuje serwis BBC.
Wykreślona własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika tablica astronomiczna z olsztyńskiego zamku jest prawdopodobnie tablicą poglądową, nie zaś instrumentem badawczym, jak dotychczas sądzono - ustalili badacze. Nadal jednak nie są pewni, do czego służyła.
Produkcja paliw płynnych z węgla jest droższa od wytwarzania ich z ropy, a potrzebne do budowy takich instalacji nakłady są wielokrotnie wyższe od kosztów klasycznej rafinerii.
Pierwsze dostawy samochodu Bluecar z napędem elektrycznym, produkcji francuskiej spółki Bollore i włoskiej Pininfariny, pojawią się "między przyszłą wiosną a latem" - oznajmił we wtorek prezes Vincent Bollore.
W sierpniu fińska spółka Neste Oil uruchomiła na terenie swojej rafinerii w Porvoo już drugą instalację do produkcji odnawialnego diesla.
Rzeszowska firma OPTeam podpisała z konsorcjum firm Resbud i ABM Solid umowę na budowę Centrum Projektowego Nowoczesnych Technologii (CPNT). Inwestycja będzie zlokalizowana w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis. Wartość kontraktu to prawie 13 mln zł.
Złoża rud metali, zalegające na polskiej działce na dnie Pacyfiku, mają obecnie wartość ok. 40 mld dolarów. Ich wydobycie jest jednak nieopłacalne - poinformował wiceminister środowiska Henryk Jacek Jezierski.
Dr Krzysztof Rębała z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku weźmie udział w największym na świecie projekcie badań genetyczno-antropologicznych.
Z raportu „Czysta serwetka?”, opracowanego na zlecenie marki Tork, wynika, że w lokalach otwartych, nieklimatyzowanych liczba bakterii w powietrzu i na serwetkach podawanych klientom z posiłkami przekracza kilkakrotnie obowiązujące normy. Dzięki rozważnemu wyborowi restauracji oraz przestrzeganiu podstawowych zasad higieny możemy uniknąć chorób układu pokarmowego.
Dzieci uczęszczające na lekcje muzyki lub koncerty z rodzicami mogą pochwalić się lepszymi wynikami w nauce matematyki oraz czytaniu informują najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Ohio opublikowane w naukowym piśmie "Social Science Quarterly".
Za innowacyjny w skali kraju i Europy uznano na tegorocznych targach ITM Polska system sterowania obrabiarki CNC.
Co wspólnego może mieć kamera stworzona na potrzeby astronomii z basenem kąpielowym? Nie, nie spadła z nieba.
Odkrywcy pierwiastka 112 z Centrum Badań nad Jonami Ciężkimi w Darmstadt proponują, by nosił on nazwę kopernik (w skrócie Cp) na cześć Mikołaja Kopernika (1473-1543) - informuje serwis internetowy EurekAlert.
Smar z oleju rycynowego i "oleożelowych" pochodnych celulozy jest przyjazny dla środowiska naturalnego - informuje pismo "Green Chemistry".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności