Zrozumieć "język" bakterii

Różne gatunki bakterii zamieszkujących ludzkie jelita mają w sumie ponad 3, 3 mln genów, podczas gdy nasz własny genom liczy ich tylko 23 tys. - informuje "Nature".

Jak się ocenia, w ludzkim ciele jest 10 razy więcej komórek bakteryjnych niż komórek ludzkich - z czego większość zamieszkuje ciepłe i przytulne jelito. Takiej masy mikroorganizmów nie można lekceważyć

Podjęte przez międzynarodowy zespół naukowców wysiłki badawcze dały już pierwsze wyniki - wykazano, że układ pokarmowy przeciętnej osoby zamieszkuje około 170 gatunków bakterii. Co więcej, stany zapalne jelit są związane z nieobecnością niektórych gatunków.

Przebadano 124 dorosłe osoby, stwierdzając, że co najmniej 57 gatunków bakterii jest obecnych u każdego, a całkowita liczba spotykanych w naszym przewodzie pokarmowym to ponad 1 000.

Jak wyjaśnia współautor badań, Chińczyk Jun Wang, skatalogowanie genów "naszych" bakterii pomoże w mapowaniu genów człowieka.

Niemiecki badacz Jeroen Raes określa ludzi jako "chodzące kolonie bakteryjne". Nasze zdrowie i samopoczucie zależą od tych bakterii - wytwarzają one aminokwasy i witaminy, rozkładają złożone cukry, przetwarzają nieprzydatne związki chemiczne w przyswajalne. Możliwe, że obecność niektórych bakterii ma związek z otyłością czy cukrzycą - wiadomo też, że skład flory bakteryjnej może się zmieniać pod wpływem stresu.(PAP)


ostatnia zmiana: 2010-03-05
Komentarze
Polityka Prywatności