Od dawna lekarze i dietetycy przekonują, że jedzenie owoców i warzyw służy zdrowiu. Po gruntownym przebadaniu molekularnych właściwości różnych gatunków okazało się jednak, że korzystne działanie różnych ich rodzajów nie jest takie samo.
Słonie potrafią ostrzegać swoich braci przed potencjalnym zagrożeniem - atakiem pszczół. Słysząc alarm, określone dźwięki, inne słonie pierzchają w popłochu.
Kruki mają bardzo rozwiniętą zdolność myślenia, która pozwala im wypracowywać nowe sposoby zachowania i rozwiązywania problemów.
Spożywanie winogron pomaga obniżyć ciśnienie i zmniejszyć odporność na insulinę, przez co zmniejsza ryzyko chorób serca i cukrzycy - poinformowali amerykańscy naukowcy. Wyniki ich badań opublikował serwis EurekAlert.
Mieszkańców Tel Awiwu zaintrygowało w sobotę dziwne wydarzenie: na plażę niedaleko miasta spadł rozżarzony obiekt o wyglądzie dużego czarnego kamienia, a Instytut Geologii w Jerozolimie wykluczył, że to meteoryt.
Uczeni z Berkeley National Laboratory's Molecular Foundry opracowali nanopapier oparty na nowych cząstkach organicznych - peptoidach. Znajdzie on zastosowanie w skomplikowanych filtrach i detektorach skażeń - poinformowało w doniesieniu pismo Nature Materials.
We wtorek, w okolicy północno-zachodniego krańca tarczy słonecznej pojawiła się wielka protuberancja - informuje serwis SpaceWeather.
Włoski wulkan Marsili jest aktywny, a jego ściany są kruche - poinformował włoski wulkanolog Giuseppe D'Anna z włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Erupcja wulkanu może wywołać tsunami, które zaleje południowe Włochy.
Naukowcy odtworzyli proces powstawania fal tsunami. Dokonali tego przy pomocy symulatora bazującego na działaniu tłoka - podaje internetowy serwis "Newscientist". Badaczom udało się m.in. przeprowadzić symulację zasysania wody przybrzeżnej tuż przed uderzeniem tsunami o brzeg, tak jak miało to miejsce w Tajlandii w 2004 r.
Elektroniczne okulary, które za pomocą komputera umożliwiają dokonywanie na bieżąco retuszu oglądanych obiektów - opracowali naukowcy z międzynarodowego zespołu. Oglądani przez nie ludzie wydadzą się nam ładniejsi niż w rzeczywistości, jak gdyby zostali poddani obróbce w Photoshopie - opisują badacze na łamach pisma "Science in Society".
Ekspedycja brytyjskich naukowców zmierza do najgłębszej na świecie szczeliny wulkanicznej znajdującej się około 5 kilometrów pod powierzchnią Morza Karaibskiego.
Europejscy naukowcy zaprezentowali wyniki potwierdzające wzrost tempa ekspansji wszechświata. Analizowano dane pochodzące z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, który obserwował prawie pół miliona odległych galaktyk.
Choć pszczoły i trzmiele mają maleńkie mózgi, ich życie jest kolorowe, a oczy reagują na barwy szybciej niż oczy jakichkolwiek innych zwierząt - informuje "Journal of Neuroscience".
Korea Południowa wyasygnowała 12 miliardów wonów (10,57 milionów dolarów) na pomoc dla krajowych firm w opracowywaniu unikalnych technologii dla samochodów o napędzie elektrycznym - poinformował Koreański Instytut Oceny Technologii Przemysłowych.
Naukowcy brytyjscy zbudowali pierwszy na świecie samochód wyścigowy klasy "Formuła-3", którego nadwozie wykonane jest z marchwi, krochmalu ziemniaczanego i lnu, natomiast silnik pracuje na odpadach czekoladowych.
Rękopis Alberta Einsteina, w którym w 1916 roku zapisał on ogólną teorię względności można od niedzieli oglądać w izraelskiej Akademii Nauk. Dokument zawiera 46 stron tekstu i formuł matematycznych. Każda strona prezentowana jest osobno w specjalnej gablocie.
Proste badanie DNA może pomóc ocenić, czy dana osoba schudnie bardziej na diecie ubogiej w tłuszcze, czy w węglowodany - wynika z amerykańskich badań, które zaprezentowano na 50. konferencji American Heart Association, odbywającej się w dniach 2-5 marca w San Francisco.
Różne gatunki bakterii zamieszkujących ludzkie jelita mają w sumie ponad 3, 3 mln genów, podczas gdy nasz własny genom liczy ich tylko 23 tys. - informuje "Nature".
Przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku brytyjscy naukowcy stworzyli najmniejszego w świecie bałwanka. Jego wysokość sięga 16 mikronów, co stanowi jedną piątą grubości ludzkiego włosa. "Ulepił" go zespół naukowców z londyńskiego Krajowego Instytutu Fizyki.
W najbliższy poniedziałek na naszym niebie zaczną pojawiać się pierwsze meteory z jednego z najaktywniejszych rojów meteorów naszego nieba - Geminidów - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.