Dzięki specjalnym okularom świat będzie piękniejszy

Elektroniczne okulary, które za pomocą komputera umożliwiają dokonywanie na bieżąco retuszu oglądanych obiektów - opracowali naukowcy z międzynarodowego zespołu. Oglądani przez nie ludzie wydadzą się nam ładniejsi niż w rzeczywistości, jak gdyby zostali poddani obróbce w Photoshopie - opisują badacze na łamach pisma "Science in Society".

Wynalazek opracowano w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech. Jak komentują naukowcy, pisma ilustrowane przyzwyczajają nas do oglądania ludzi piękniejszych niż są w rzeczywistości. Ich twarz i ciało są sztucznie udoskonalone przez programy graficzne, dzięki którym można usunąć wszelkie niedoskonałości. W życiu codziennym takich ludzi nie spotykamy. "Ale to się zmieni. Dzięki temu urządzeniu możemy w niedalekiej przyszłości widzieć wokół siebie wyłącznie modelki i modeli" - opowiada kierujący badaniami, dr Ernst Auge.

Jak wyjaśnia, prototyp oparty jest na kilku nieskomplikowanych technologiach - filtrach fotograficznych typu "hollywoodzkiego", które specyficznie załamują widmo świetlne oraz prostym oprogramowaniu graficznym, wykorzystującym m.in. funkcję "blur", znaną z każdego programu do obróbki zdjęć. Dzięki niej można "rozmyć" wszelkie niedoskonałości cery, takie jak zmarszczki mimiczne czy pieprzyki.

"Na dobrą sprawę jedyną rzeczą, jaką zrobiliśmy, było połączenie tych technologii i sprawienie, że będą działać w trybie czasu rzeczywistego. To znaczy w momencie, w którym patrzymy na obiekt, poddawany on jest retuszowi. Opóźnienie jest praktycznie niezauważalne, rzędu tysiącznych części sekundy" - opisuje Auge.

Dodaje, że pierwszym impulsem do prac nad urządzeniem był artykuł w jednym z popularnych pism psychologicznych. Ostrzegano w nim, że magazyny kolorowe sztucznie zawyżają standardy urody. W wyniku tego mamy nierealne oczekiwanie w stosunku do własnego wyglądu, jak i wyglądu osób, z którymi stykamy się w życiu.

"Nasze urządzenie to na razie prototyp. Okulary są zbyt masywne, połączone z procesorem. Mam nadzieję, że niebawem uda nam się nasz wynalazek tak zminiaturyzować, żeby przybrał kształt typowych okularów przeciwsłonecznych" - zapowiada Auge.(PAP)


ostatnia zmiana: 2010-04-02
Komentarze
Polityka Prywatności