W Lubuskim wykluły się pierwsze bocianie pisklęta

We wsi Kłopot (Lubuskie) w dolinie Odry pojawiły się w gniazdach pierwsze bocianie pisklęta. W tym sezonie ptaki zasiedliły tam 22 gniazda, więcej niż w latach ubiegłych - poinformował dr Marcin Bocheński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W tym roku pierwsze bociany przyleciały do Kłopotu w połowie marca. Wówczas było ich niewiele i przyrodnicy martwili się, że rok będzie słaby. W kwietniu do wsi dotarła jednak druga fala ptaków, zasiedlając kolejne gniazda, i sytuacja uległa poprawie.

"Obecnie bociany prowadzą lęgi. Ptaki, które przyleciały najwcześniej, mają już młode" - powiedział Bocheński. Według niego, natura na razie sprzyja bocianom. Wilgotna pogoda i utrzymujący się przez dłuższy czas wysoki stan rzek sprawiają, że pożywienia jest pod dostatkiem.

Korzystne warunki mogą sprawić, że lęgi będą udane i więcej piskląt zostanie odchowanych. Przy mniej korzystnej aurze i braku pokarmu, wiele młodych ptaków ginie - to wynik naturalnej selekcji, której ofiarami padają najsłabsze osobniki.

Kłopot to miejsce szczególne dla miłośników bocianów. Od siedmiu lat działa tam jedyne w Polsce Muzeum Bociana Białego. Wieś znajduje się na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego, rozciągającego się na wilgotne łąki i pastwiska położone w dolinie Odry i Nysy Łużyckiej, fragmenty odrzańskich łęgów wierzbowych i wierzbowo-topolowych. Takie warunki to raj dla bocianów, które odchowują tu młode.

Kumulacja bocianich gniazd na stosunkowo niedużym terenie sprzyja badaniom zwyczajów i życia tych ptaków. Naukowcy cyklicznie odwiedzają Kłopot, zaglądają do bocianich gniazd, liczą i obrączkują młode. W tym roku będzie podobnie, akcja związana z obrączkowaniem młodych odbędzie się w czerwcu.

22 mają w Kłopocie odbędzie się "Święto bociana" - coroczny festyn w plenerze poświęcony tym ptakom. "Zapraszamy wszystkich serdecznie. Każdy podczas tej imprezy znajdzie coś dla siebie i oczywiście dowie się wielu ciekawych rzeczy o bocianach białych i przyrodzie doliny Odry" - zapewnił Bocheński.

Źródło: PAP

Foto: forum.bocian.org.pl

ostatnia zmiana: 2010-05-12
Komentarze
Polityka Prywatności