Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Ostatni komputer polskiej produkcji Odra, który funkcjonował w lubelskich PKP nieprzerwanie od 1974 r., zakończył swą pracę - poinformowała gazeta "Polska The Times".
W elektrowni Połaniec (Świętokrzyskie) ma powstać największy na świecie blok energetyczny opalany biomasą. Jego moc wyniesie 190 MW. Rozruch zaplanowano na koniec 2012 roku, a cała inwestycja pochłonie ponad miliard złotych.
Znaczny wzrost liczebności pliszki górskiej Motacilla cinerea zauważyli ornitolodzy w województwie świętokrzyskim, szczególnie w jego północno-wschodniej części. Ptak ten oswaja się z obecnością człowieka.
W wiecznym mieście zostanie zbudowany pierwszy drapacz chmur, który będzie liczył 120 metrów i 28 pięter.
Kanadyjski naukowiec odkrył prawdopodobnie największą na świecie tamę zbudowaną przez bobry. Znalazł ją dzięki zdjęciom satelitarnym.
We wsi Kłopot (Lubuskie) w dolinie Odry pojawiły się w gniazdach pierwsze bocianie pisklęta. W tym sezonie ptaki zasiedliły tam 22 gniazda, więcej niż w latach ubiegłych - poinformował dr Marcin Bocheński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Rosyjski weteran drugiej wojny światowej od 66 lat żyje z tkwiącą w głowie faszystowską kulą. W 1944 roku w Warszawie Iwan Nikulin został postrzelony przez niemieckiego generała - pisze we wtorek dziennik "Komsomolskaja Prawda".
Jedyne w Polsce azalie pontyjskie, rosnące na naturalnym stanowisku, zakwitły w najmniejszym w kraju rezerwacie przyrody w Woli Żarczyckiej k. Leżajska (Podkarpackie) - poinformował Lech Steliga z miejscowego nadleśnictwa.
Naukowcy sfilmowali szympansy kręcące głowami w sytuacjach, w których starały się czemuś zapobiec albo powstrzymać członków stada przed niepożądanym działaniem. Takie zachowanie może być biologicznym zwiastunem naszego własnego gestu kręcenia głową - informuje BBC.
Uczeni z Massachusetts Institute of Technology wynaleźli technologię pozwalającą rozmieszczać baterie słoneczne na papierze. Wspólny, amerykańsko-włoski projekt może przynieść przełom na rynku tanich ogniw - napisał serwis technologiczny CNET.
Od 12 do 15 maja trwać będzie Festiwal Nauki w Krakowie. W programie przewidzianych jest około 600 atrakcji: warsztatów, koncertów, wystaw, zabaw. To już 10 edycja wydarzenia, którego głównym organizatorem jest w tym roku Politechnika Krakowska.
Pierwszy od ponad 20 lat polski kombajn górniczy dużej mocy rozpocznie jesienią pracę w chińskiej kopalni. Jego producent - Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne z grupy Kopex - liczy na sprzedaż kilkudziesięciu takich maszyn do Chin, Australii, Rosji i RPA.
Kwas oleinowy, którego bogatym źródłem jest oliwa z oliwek, może chronić przed rozwojem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego - wynika z badań naukowców brytyjskich. Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.
Częste spożywanie dziczyzny, zwłaszcza ptactwa, może być szkodliwe dla zdrowia ze względu na zawarte w mięsie drobinki śrutu - zbyt małe, by je zauważyć - informuje "New Scientist".
Pióra dinozaurów charakteryzowały się dużą różnorodnością. Najnowsze odkrycie dowodzi, że zmieniały się w zależności od wieku zwierzęcia - informują naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika "Nature".
Szympansy potrafią użyć dwóch lub więcej narzędzi w określonej sekwencji, żeby osiągnąć jeden, konkretny cel. Znakomitym przykładem jest populacja w Gabonie, która używa aż pięciu narzędzi, żeby dobrać się do miodu. Są również mistrzami w konstruowaniu legowisk na drzewach. Za pomocą różnych gałęzi, gałązek i liści przygotowują sobie materace, pościel i nawet poduszki.
Ważący niespełna trzy kilo źrebaczek urodził się w Barnstead, w stanie New Hampshire (północny wschód USA); konik o imieniu Einstein może kandydować do listy Guinessa - powiedział właściciel źrebaka Richard Wagner.
Szympansie matki tygodniami noszą swoje martwe młode, jakby nie przyjmowały do wiadomości, że nie dają oznak życia. Cała grupa zmienia swoje zachowanie w związku ze śmiercią starej samicy - informuje "New Scientist".
Jedne z największych zwierząt w dziejach, roślinożerne tytanozaury, były przystosowane do życia również w górach - informują naukowcy w piśmie "Paleobiology". Poruszanie się w terenie górzystym jest trudniejsze niż na równinie, zwłaszcza jeśli ma się 30 metrów długości. Tyle mierzył argentynozaur, żyjący 160 mln lat temu przedstawiciel tytanozaurów.
Badania nad papryczką chili mogą doprowadzić do opracowania nowego, skuteczniejszego środka przeciwbólowego - informuje "Journal of Clinical Investigartion".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności