Znaczny wzrost liczebności pliszki górskiej Motacilla cinerea zauważyli ornitolodzy w województwie świętokrzyskim, szczególnie w jego północno-wschodniej części. Ptak ten oswaja się z obecnością człowieka.
Lęgi pliszki górskiej w Świętokrzyskim Parku Narodowym potwierdzono dopiero w 2001 roku.
Obecnie ornitolodzy nie muszą już jeździć w Tatry, aby obserwować pliszki górskie; w województwie świętokrzyskim jest ich kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset. Według Wilniewczyca w północno-wschodniej części regionu pliszka górska jest ptakiem lęgowym, w okolicach Skarżyska czy Suchedniowa występuje wręcz powszechnie. Co najmniej cztery pary lęgowe ornitolodzy stwierdzili w Kielcach.
Zdaniem Wilniewczyca ta zmiana liczebności pliszki górskiej wynika stąd, że ptak ten oswaja się z człowiekiem; np. stwierdzono jego występowanie pod betonowymi mostami.
Pliszka górska Motacilla cinerea jest gatunkiem typowym dla gór i wyżyn, występuje w terenie leśnym wzdłuż cieków.
Według ornitologa ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego Pawła Szczepaniaka ptaki te najczęściej spotykane są w okolicach wartko płynących rzek i strumieni. Żerują, łowiąc owady związane ze środowiskiem wodnym. Poruszają się bardzo zwinnie, kiwając przy tym bezustannie długim ogonem.
Pliszka górska jest gatunkiem chronionym.