Języki żółwi piżmowych są pokryte wyspecjalizowanymi komórkami, które nie mają znaczenia podczas jedzenia, lecz biorą udział w oddychaniu. Odkrycie to wyjaśnia, w jaki sposób niektóre gady potrafią pozostawać pod wodą, bez wynurzania, przez całe miesiące - informuje BBC.
Naukowcy zastanawiali się, jak to możliwe, że żółwie piżmowe spędzają pod wodą tyle czasu bez wynurzania.
Niektóre gatunki żółwi w ogóle nie umieją oddychać pod wodą. Żółwie morskie podpływają ku powierzchni zaczerpnąć powietrza co najmniej raz na kilka godzin. Niektóre żółwie słodkowodne oddychają przez skórę, inne gatunki radzą sobie, wykorzystując wyspecjalizowane jamy w tylnej części ciała. Do ich wnętrza zasysają wodę i korzystają z rozpuszczonego w niej tlenu. Takie mechanizmy przydają się choćby podczas hibernacji, kiedy żółwie przestają żerować i zwalnia ich metabolizm.
"Żółwie piżmowe nie mają w ciele jam, a ich skóra jest dość gruba i brakuje w niej dobrze rozwiniętej sieci naczyń włoskowatych" - zauważa Heiss. Jak to więc możliwe, że są zanurzone całymi miesiącami i nie podpływają w wówczas ku powierzchni, nie będąc jednocześnie w stanie pobierać tlenu przez skórę? - zastanawiali się naukowcy.
Filmując młode, żerujące na lądzie żółwie Heiss zwrócił uwagę, że gdy któryś z nich znalazł kęs, mógł go jeść tylko po zawleczeniu do wody. Bliższe oględziny języka żółwi wyjaśniły, dlaczego tak się dzieje. Jego powierzchnię i okolice pokrywają brodawki - wyspecjalizowane komórki, podobne do kubków smakowych. Heiss wywnioskował, że komórek otaczających język żółw używa do oddychania - chłonie przez nie tlen z obmywającej je wody.
"Wiedzieliśmy, że gdzieś musi być organ służący do oddychania w
wodzie, ale znaleźliśmy go dopiero przez przypadek" - opowiada zoolog.
Jak zaznacza, obecność wyspecjalizowanych kubków i sama budowa języka
żółwia jest cechą bardzo starą. Same żółwie są jedną z najstarszych na
ziemi grup kręgowców lądowych (owodniowców), obecnych tu od 220 mln lat.
"Jestem przekonany, że wciąż jest wiele do odkrycia" - dodał badacz.
"Widać, jak szalenie plastyczne adaptacje do różnych warunków życia mogą
się pojawić u żółwi".
Źródło: PAP