Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Orzeszki ziemne o mniejszej zawartości alergenów pozwoliłyby uniknąć wielu problemów z uczuleniami - informuje serwis "BBC News/Health".
Słońce znajduje się obecnie w fazie minimalnej aktywności od marca 2010 roku. Jednakże prognoza, według której faza ta potrwa kilka dziesięcioleci, jest się poza możliwościami ustaleń współczesnej nauki - uważa rosyjski naukowiec z Laboratorium Rentgenowskiej Astronomii Słońca Instytutu Fizyki Rosyjskiej Akademii Nauk Siergiej Bogaczow.
Wiele wskazuje na to, że do przekazywania tradycji nie potrzeba szczególnie dużego mózgu. Trwałą wiedzę z pokolenia na pokolenie przekazują sobie bowiem nawet dziko żyjące mangusty - informują naukowcy na łamach "Current Biology".
Pośmiertne badania mózgów młodocianych małp, które piły dużo alkoholu wykazały poważne uszkodzenia - informuje "New Scientist".
Najnowsze badania dowodzą, że talizmany naprawdę mogą przynosić szczęście. Naukowcy z uniwersytetu w Kolonii przeprowadzili eksperyment z udziałem golfistów, którym wmówiono, że dostali do gry specjalną "szczęśliwą" piłeczkę.
Skromnie ubarwione samce popularnej wśród akwarystów ryby - gupika- mogą wytwarzać plemniki lepszej jakości niż osobniki efektownie ubarwione - informuje pismo "Proceedings of the Royal Society".
Wiewiórki, mimo że są bardzo terytorialnymi zwierzętami, potrafią się zaopiekować osieroconymi maluchami, jeżeli są z nimi spokrewnione - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Nature Communications".
Amerykańska sonda kosmiczna Deep Impact/Epoxi dokonała korekty swojej trajektorii lotu w ramach przygotowań do przelotu koło Ziemi. Sonda minie naszą planetę 27 czerwca.
W wodach Panamy odkryto skupisko zębów młodych megalodonów - największych w historii rekinów. Ich zdaniem są to pozostałości "żłobka" - miejsca, w którym młode drapieżniki bezpiecznie dorastały, nim ruszyły na podbój głębin - informuje "PLoS ONE".
Naukowcy z Wielkiej Brytanii badają materiał pochodzący z komety Wild 2. Do analizy próbek kometarnych używają Diamentowego Synchrotronu, który można określić mianem "super mikroskopu".
W czasach starożytnych Chińczycy wynaleźli nie tylko proch i papier, ale także - jak można sądzić - lodówkę. Prymitywne urządzenie chłodzące, liczące - jak się ocenia - przeszło dwa tysiące lat, znaleźli archeolodzy chińscy w jednym z rejonów położonych niedaleko byłej stolicy starożytnego imperium chińskiego - Xian, na północnym zachodzie Chin.
Greckie władze poinformowały, że stado żab zmusiło je w środę do zamknięcia na dwie godziny jednej z kluczowych autostrad na północy kraju koło Salonik.
Meteorolodzy i naukowcy prowadzą spór o to, czy tegoroczne lato będzie najgorętsze na Półkuli północnej w historii obserwacji meteorologicznych.
Robot napędzany parą wodną i samodzielnie zasilający się trawą, liśćmi czy drewnem powstaje w USA na zlecenie Pentagonu. Urządzenie nie pogardzi też paliwami tradycyjnymi, jak np.: benzyna, olej napędowy i węgiel. Pierwszy prototyp ma być gotowy na początku 2013 roku.
Druty kwantowe czyli włoski o średnicy poniżej 50 nanometrów i kropki kwantowe, maleńkie kryształki, nazywane sztucznymi atomami będą mogli wytwarzać polscy fizycy. Przydadzą się do budowy laserów i detektorów zanieczyszczeń.
Języki żółwi piżmowych są pokryte wyspecjalizowanymi komórkami, które nie mają znaczenia podczas jedzenia, lecz biorą udział w oddychaniu. Odkrycie to wyjaśnia, w jaki sposób niektóre gady potrafią pozostawać pod wodą, bez wynurzania, przez całe miesiące - informuje BBC.
Naukowcom udało się stworzyć pierwszą żywą komórkę kontrolowaną przez sztuczny genom. Mają oni nadzieję, że pozwoli to lepiej zrozumieć podstawowe mechanizmy sterujące ważnymi procesami życiowymi.
Japońska firma Sony zaprezentowała na kongresie naukowym w USA miniaturową baterię elektryczną, pracującą na soku owocowym - poinformowała czołowa gazeta biznesu japońskiego "Nikkei".
Choć samce ważek równoskrzydłych wykonują szybkie i skomplikowane ewolucje powietrzne, nic tak nie działa na samice jak temperatura ich ciała - informuje pismo "Behavioral Ecology and Sociobiology".
Zamiast węgla - biomasa będzie ogrzewać mieszkania w Łodzi i Poznaniu - zapowiada Dalkia Polska, która w swoich elektrociepłowniach wymieni kotły węglowe, na kotły na biomasę. Oprócz ciepła będą też produkować prąd - podał prezes firmy Pascal Bonne.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności