Grawitacyjna mapa Ziemi

Dokładna mapa przedstawiająca grawitację naszej planety została wykonana przez europejskiego satelitę Goce, wystrzelonego w 2009 roku - informuje serwis BBC.

Instrument porusza się po najniższej dotąd orbicie, na wysokości zaledwie 254,9 km i niesie na swoim pokładzie trzy pary detektorów, które potrafią wykrywać różnice w sile grawitacji rzędu 1/ 1 i 12 zer średniego przyciągania ziemskiego.

Na podstawie jego pomiarów stworzono tzw. geoidę - powierzchnię, do której w każdym miejscu siła ciężkości jest prostopadła. Mimo, że wizualnie geoida posiada doliny i wzniesienia, gdyby położyć na niej piłkę, stałaby nieruchomo. Płaszczyzna ta np. nad północnym Atlantykiem znajduje się 80 metrów ponad geometryczną elipsoidą reprezentującą kształt Ziemi, podczas gdy nad Oceanem Indyjskim, 100 m poniżej.

Grawitacyjną mapą interesują się naukowcy i inżynierowie różnych specjalności, m.in. geofizycy, oceanografowie, badacze klimatu, specjaliści od budownictwa.

Goce, ze względu na swoją niską orbitę, cały czas jest hamowany przez znajdujące się na tej wysokości cząsteczki atmosfery. Przy odrobinie szczęścia, będzie pracował jeszcze do 2014 roku.

Źródło: PAP

Foto: maps.google.com

ostatnia zmiana: 2010-07-01
Komentarze
Polityka Prywatności