
Czaszkę prehistorycznego wieloryba o ogromnych zębach odkryto u wybrzeży Peru - informują naukowcy na łamach "Nature".

Dokładna mapa przedstawiająca grawitację naszej planety została wykonana przez europejskiego satelitę Goce, wystrzelonego w 2009 roku - informuje serwis BBC.

Mimo swojej wyjątkowej pracowitości pszczoły nie wykorzystują okazji, by zbierać nektar podczas białych nocy - czytamy w piśmie "BMC Biology".

Rzeczywistość niektórych pająków przypomina sceny z horrorów: badania biologa z Korei Południowej, Kil Won Kim z Uniwersytetu Incheon ukazują, jak pajęcze potomstwo pożera swoją matkę, następnie wspina się po jej sieci i wprawia ją w drganie. Ten zwyczaj prawdopodobnie ma na celu odstraszenie drapieżników.

Zespół badaczy z Australian National University opracował sposób na przechowywanie informacji w postaci stanów kwantowych. To bardzo duży krok na drodze do super-szybkich kwantowych komputerów i bezpiecznej kwantowej komunikacji - podaje serwis "Physorg".

Prosta robotnica południowoafrykańskiej pszczoły może być matką królowej - i w dodatku nie potrzebuje do tego samca - informuje "New Scientist".

W atmosferze jednej z planet pozasłonecznych astronomom udało się zaobserwować tlenek węgla poruszający się z wielką prędkością pomiędzy stroną dzienną, a nocną planety. Dokonano też pierwszego bezpośredniego pomiaru prędkości orbitalnej egzoplanety.

Dekorację malarską z I połowy XVIII wieku odkryto w sali Balzera Uniwersytetu Wrocławskiego pod warstwą tynku i farb. Odkrycia dokonano na krótko przed planowanym remontem Auli Leopoldyńskiej znajdującej się pod salą.

Najstarsze na świecie portrety apostołów Piotra, Pawła, Andrzeja i Jana znaleźli archeolodzy w rzymskich katakumbach świętej Tekli. Wyniki swych prac przedstawili we wtorek na konferencji prasowej w Watykanie.

Cyfrowe zdjęcia mogą ujawnić zawartość tlenu, mimo że to bezbarwny gaz - infomuje 'New Scientist".

Komputerowa analiza meczu powinna pozwolić na bezstronną ocenę umiejętności piłkarzy - informuje pismo 'Public Library of Science".

Bakterie, które rozkładają ropę naftową mogłyby zmienić sposób eksploatacji złóż i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla - informuje serwis 'EurekAlert".

Naukowcy amerykańscy ogłosili, że odkryli mechanizm biologiczny, pomagający żywym organizmom w pomyślnym przetrwaniu okresów ochłodzenia.

Amerykańscy archeolodzy odkryli w Turcji pozostałości czterech starożytnych pałaców pochodzących z II w. p.n.e. - informuje serwis internetowy Today's Zaman.

Rekordowe jak na pierwszą połowę czerwca upały odnotowano w Bułgarii. W naddunajskim Ruse termometry wczesnym popołudniem w sobotę wskazywały aż 35,7 stopnia Celsjusza.

Na jednym ze sztucznych jeziorek pod Ełkiem (warmińsko-mazurskie) ornitolodzy zaobserwowali różowego pelikana. Specjaliści sądzą, że ptak zabłądził, bo jego naturalnym siedliskiem są Bałkany, południowa i wschodnia Afryka oraz Bliski Wschód.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat niemal całkowicie wyginęło osiem gatunków węży na trzech kontynentach - wynika z raportu opublikowanego w "Biology Letters". Zdaniem naukowców do głównych przyczyn należą: globalne ocieplenie, zanieczyszczenia, choroby, niszczenie siedlisk, brak pożywienia oraz handel tymi gadami.

Substancje zawarte w mchu odstraszają ślimaki nawet od najsmaczniejszych kąsków - informuje pismo "Angewandte Chemie".

Zbudowany przez polskich studentów z Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu robot "Magma" zdobył 3. miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge - poinformowali jego twórcy podczas konferencji w warszawskim Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów.

Samice humbaków spotykają się każdego lata, aby wspólnie pływać i żerować. Wyniki obserwacji tych wielkich morskich ssaków w Zatoce św. Wawrzyńca u wybrzeży Kanady opisano w periodyku "Behavioral Ecology and Sociobiology".