Zdarzenia mające miejsce podczas rozwoju mózgu dziecka mogą zostawić ślad na liniach papilarnych palców. Rodney Johnson i Ryan Dilger z Uniwersytetu Illinois zainteresowali się jak te linie mogą przewidzieć zaburzenia zachowania, takie jak deficyt poznawczy, zaburzenia lękowe, depresja, a nawet autyzm. Przeprowadzone przez nich badania pokazały, że obserwacja młodych prosiaków może pomóc odpowiedzieć na wiele z ich pytań.
Naukowcy odkryli, że dopiero co narodzony prosiaczek jest zdolny do nauki i ćwiczeń w testach pamięciowych.
"Prosięta bardzo szybko się uczą"- podkreśla Rodney Johnson, współautor badania, profesor nauk o zwierzętach Uniwersytetu Illinois i dyrektor Wydziału Dietetyki. W wyniku tego informacje na temat młodych mogą przynieść wiele korzyści ludzkiemu zdrowiu.
"Badania sugerują, że nieodpowiednie odżywianie, stres i infekcje mogą sprawić, że osoba będzie bardziej narażona na zaburzenia zachowania w przyszłości. Ślady takich zdarzeń zostają na liniach papilarnych podczas wczesnego rozwoju mózgu. Jesteśmy zainteresowani tym, w jaki sposób mózg rozwija się w tym czasie i jak wpływa na zdolności poznawcze. Naszym celem jest zrozumienie, jak promować optymalny rozwój mózgu i funkcji poznawczych, empirycznych, a także jak zminimalizować działanie czynników hamujących ten proces" - powiedział Johnson.
Posłużenie się prosiakami w badaniach neurologicznych zyskuje
popularność, ponieważ są one anatomicznie bardzo podobne do ludzi i
wiele z ich organów rozwija się równie podobnie. Prosiaki rodzą się z
dobrze rozwiniętymi zmysłami i częścią układu nerwowego odpowiedzialną
za ruch. To pozwala im być bardzo ruchliwymi i sprawia, że wcześnie się
usamodzielniają.
Źródło: PAP
Foto: openphoto.net