Nowe mikroprzepływowe urządzenie o charakterze laboratorium na chipie umożliwia badanie oraz naprawę cienkich i delikatnych naczyń krwionośnych. Układ jest nie tylko tani w produkcji, ale również prosty w obsłudze - donosi "Lab on a Chip".
Dzięki użyciu nowoczesnej platformy badawczej, określanej jako laboratorium na chipie (inaczej mikrochip przepływowy), naukowcy z University of Toronto (Kanada) stworzyli pierwsze tanie w produkcji oraz łatwe w użyciu miniaturowe urządzenie do badania struktury oraz funkcjonowania cienkich naczyń krwionośnych.
Mikrochip składa się z serii cienkich kanalików. Wewnątrz jednego z nich umieszczany jest fragment naczynia krwionośnego o długości nawet 2,5 cm, w taki sposób, by całkowicie uległ on unieruchomieniu. Innymi mikrokanalikami dostarczane są niezbędne płyny, które utrzymują warunki zbliżone do tych, panujących wewnątrz żywego organizmu (np. ludzkiego ciała).
Według autorów odkrycia, nowe laboratorium na chipie jest pierwszym na świecie tego typu urządzeniem, które pozwala na zautomatyzowane badanie całego organu - fragmentu naczynia krwionośnego. Mikrochip może być wykorzystany między innymi do badania nowych leków, dla określenia ich wpływu na funkcjonowanie oraz strukturę naczyń krwionośnych. Eliminuje to niemal do zera konieczność przeprowadzania eksperymentów na zwierzętach (w tego typu badaniach).
Naukowcy przewidują, iż prototyp skonstruowany z myślą o sprzedaży, oparty na zbudowanym dotychczas laboratoryjnym układzie, powinien być gotowy do końca tego roku.