Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

W wiedeńskim zoo urodziła się w poniedziałek druga panda, poczęta w naturalny sposób. Przyszła na świat w trzy lata po narodzinach swego braciszka Fu Longa - podała we wtorek dyrekcja ogrodu zoologicznego w Schoenbrunn.
Kiedy w chłodny poranek musimy wyjść na dwór, nic nie zastąpi szklanki ciepłej kawy lub herbaty. W podobny sposób "rozumują" zmarznięte pszczoły - ustalili naukowcy.
Brytyjscy naukowcy pracują nad wykorzystaniem moczu jako źródła energii - informuje serwis "BBC News/Science& Environment".
Makaki, które obserwowały jakiś konflikt, często szukają towarzystwa innych świadków tego samego zdarzenia. Niewykluczone, że pomaga to rozładować napięcie, rosnące w całym stadzie - stwierdzili naukowcy, o czym informuje internetowe wydanie "New Scientist".
Do narodzin pierwszego żubra w Hiszpanii doszło w grupie siedmiu zwierząt sprowadzonych niedawno z Polski - poinformowały w środę władze lokalne.
Jak liczne były największe z dinozaurów? Czy gigantyczne, roślinożerne zauropody i stegozaury były w jurajskim krajobrazie rzadkością, czy może aż się od nich roiło? Odpowiedzi na to pytanie szuka amerykański naukowiec, cytowany przez serwis "New Scientist".
Popularne, z racji swojego krótkiego czasu ładowania i wysokiej pojemności, baterie litowo-jonowe wymagają drogich komponentów jak kobalt i nikiel. Uczeni z Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) zastąpili je innymi tańszymi materiałami jak związki manganu - poinformował portal Daily Tech.
Francuscy naukowcy postanowili odkryć najlepszy sposób na... nalewanie szampana - informuje serwis EurekAlert.
Warszawa jest dziś chyba jedyną stolicą w Europie, która nie ma swojego Muzeum Medycyny, dokumentującego dokonania lekarzy na przestrzeni wieków, pisze "Życie Warszawy".
Mikroskopijny robak, żyjący w jelitach, będzie od tej pory nazwał się, tak jak pewien brytyjski naukowiec, który tym sposobem został odznaczony za swoją wieloletnią pracę nad jadowitym pasożytem trującym mieszkańców Tybetu i zachodnich Chin - informuje BBC.
Pszczoły miodne rano wykazują większe zdolności do nauki nowych zapachów niż w innych częściach doby - informują naukowcy na łamach serwisu BBC.
Zespół prof. Stanisława Karpińskiego z Laboratorium Fizjonomiki i Modelowania Biotechnologicznego Roślin SGGW odkrył, że systemowa odpowiedź na stres nadmiaru światła (ang. SAA) jest regulowana przez foto-elektro-fizjologiczne sygnały (ang. PEPS), oraz zmiany w niefotochemicznym wygaszaniu (ang. NPQ) nadmiaru energii wzbudzenia i metabolizmie reaktywnych form tlenu.
Najdokładniejsze wyliczenie słynnej liczby sięga teraz 5 bilionów miejsc po przecinku - informuje PopSci.
Naukowcy ostrzegają miłośników kąpieli słonecznych, którzy marzą o jednolitej opaleniźnie, że ich marzenie jest fizycznie niemożliwe do zrealizowania - podaje BBC.
Żyjąca na Podkarpaciu największa w Polsce populacja niedźwiedzi nadal zachowuje się zgodnie z pierwotnymi instynktami - poinformował w piątek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
Szczątki niewielkiego, spokrewnionego z krokodylami gada sprzed 105 mln lat, o silnie zróżnicowanych zębach i prowadzącego lądowy tryb życia, odkryto w Tanzanii - informuje "Nature". Znalezisko to potwierdza, że prehistoryczni krewni dzisiejszych krokodyli byli silnie zróżnicowani, a niektóre ich gatunki prowadziły tryb życia przypominający bardziej ssaki, niż gady.
Archeolodzy odkryli na stanowisku w środkowo-wschodniej Hiszpanii kilkadziesiąt artefaktów z żelaza sprzed 2400 lat, wykonanych przez starożytnych Iberów - informuje serwis internetowy Art Daily.
Do codziennej aktywności orangutany potrzebują o wiele mniej "paliwa" niż ludzie. Ceną za tę "energooszczędność" jest u nich wolne tempo wzrostu i reprodukcji - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Władze prowincji Sinkiang (północno-zachodnie Chiny) wyhodowały i wytresowały "armię" srebrnych lisów, które będą polować na szczury niszczące pastwiska - podaje portal Yahoo News za agencją Reutera.
Nowe mikroprzepływowe urządzenie o charakterze laboratorium na chipie umożliwia badanie oraz naprawę cienkich i delikatnych naczyń krwionośnych. Układ jest nie tylko tani w produkcji, ale również prosty w obsłudze - donosi "Lab on a Chip".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności