Pszczoły to "ranne ptaszki"

Pszczoły miodne rano wykazują większe zdolności do nauki nowych zapachów niż w innych częściach doby - informują naukowcy na łamach serwisu BBC.

Wcześniejsze badania wykazały, że rano pszczoły zbierają najwięcej nektaru, a zatem byłaby to najlepsza pora dnia na naukę nowych zapachów. Jak podkreślają naukowcy, taki proces zapamiętywania jest niezwykle energochłonny dla mózgu pszczół, przez co w pozostałych częściach doby są one mniej "inteligentne" w tym zakresie, oszczędzając energię.

W ramach eksperymentu naukowcy, pod kierunkiem prof. Giovanniego Galizia z Uniwersytetu w Konstancji w Niemczech, testowali 1 tys. pszczół miodnych (Apis mellifera). O różnych porach doby uczyli je kojarzenia nowych zapachów z nagrodą w postaci pożywienia. Następnie testowano każdą pszczołę, czy właściwie zapamiętała zapach.

Kryterium było wyciągnięcie przez pszczołę w reakcji na zapach "trąbki" do zbierania nektaru. Naukowcy obserwowali, czy owad wyciągnie trąbkę po pożywienie.

Okazało się, że kiedy pszczoły były uczone rano, najlepiej zapamiętywały, który zapach wiąże się z otrzymaniem nagrody w postaci syropu. Zdaniem badaczy, ta zdolność wyewoluowała u owadów jako przystosowanie do efektywniejszego odszukiwania roślin kwitnących i nektaru.

Artykuł zawierający pełne wyniki badań ukazał się na łamach pisma "Behavioural Ecology and Sociobiology".

Źródło: PAP

Foto: openphoto.net

ostatnia zmiana: 2010-08-10
Komentarze
Polityka Prywatności