Gwiazda zmienna oznaczona symbolem BP Psc, która wygląda na młody obiekt, okazała się mieć miliard lat i być na etapie ewolucji znacznie bardziej zaawansowanym niż nasze Słońce - informują strony internetowe Rochester Institute of Technology.
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez grupę astronomów kierowaną przez Joela Kastnera z Rochester Institute of Technology i opartych między innymi o obserwacje wykonane rentgenowskim satelitą Chandra, BP Psc może być znacznie starsza niż nam się wydaje.
Młody wiek gwiazdy stoi w sprzeczności z faktem, że obserwujemy ją niejako w samotności. W jej okolicy nie ma ani chmur gazu i pyłu, ani innych młodych gwiazd. Co więcej, w atmosferze gwiazdy nie wykryto litu, a pierwiastek ten jest stosunkowo obfity w młodych obiektach. Trzeci czynnik to grawitacja na powierzchni. Jest ona mała i bardziej przypomina wartości obserwowane u czerwonych olbrzymów niż u młodych gwiazd.
Obserwacje wykonane przy pomocy Chandry pokazują ponadto, że promieniowanie rentgenowskie BP Psc bardziej przypomina, to co obserwujemy u zaawansowanych ewolucyjnie olbrzymów niż u rodzących się dopiero obiektów.
Naukowcy sugerują więc, że najbardziej prawdopodobny jest model, w którym BP Psc ma około miliarda lat. Będąc masywniejszym obiektem od naszego Słońca, ewoluuje od niego szybciej, a przez to teraz znajduje się w stadium czerwonego olbrzyma. Duży dysk i dżety, to natomiast efekt połknięcia towarzyszącej BP Psc innej gwiazdy. Takie akty gwiezdnego kanibalizmu wcale nie są rzadkie, więc hipoteza grupy Kastnera jest bardzo prawdopodobna.