Fizycy z Rutgers University w USA odkryli nowy materiał, który może umożliwić produkcję tanich i wydajnych ogniw słonecznych - poinformował serwis Eurekalert.
Prof. fizyki Rutgers, Vitaly Podzorov i jego zespół obserwowali, że ekscytony - cząstki, które formują się, kiedy materiał półprzewodnikowy absorbował cząstki światła - mogą przemieszczać się na odległości tysiąc razy większe w półprzewodniku organicznym - kryształach rubrenu. Do tej pory zwykle obserwowano ekscytony przemieszczające się na odległość mniej niż 20 nanometrów (miliardowych metra) w półprzewodnikach organicznych.
Odległość dyfuzji wynosiła od 2 do 8 mikronów. Wartość ta osiągana była dotąd tylko w materiałach nieorganicznych jak krzem lub arsenek galu.
Naukowcy odkryli, że ekscytony w kryształach rubrenu zachowują się tak, jak ekscytony obserwowane w substancjach nieorganicznych. Tworzą ekscytony Wannier-Motta (WM), zamiast obserwowanych dotąd ekscytonów Frenkla. Ekscytony WM poruszają się szybciej przez siatkę krystaliczną, co daje lepsze własności elektrooptyczne układu.