Nadmuchiwana poduszka powietrzna będzie teraz chronić także rowerzystów. Terese Alstin i Anna Haupt ze Sztokholmu wynalazły "niewidzialny" kask dla rowerzystów, który nie tylko chroni głowę, ale i nie niszczy fryzury - informuje Physorg.
Półmetek osiągnęła odbudowa najstarszego murowanego obiektu w Gdańsku - zbudowanego w drugiej połowie XIII wieku pomieszczenia dawnego klasztoru dominikańskiego. Po zakończeniu prac w pomieszczeniu, które mgło być refektarzem, znajdzie się skansen.
Pingwiny królewskie nie tworzą trwałych, homoseksualnych par, mimo że często "flirtują" z przedstawicielami tej samej płci - wynika z obserwacji antarktycznej kolonii tych ptaków. Wyniki opublikowano w piśmie "Ethology".
W Katedrze Sadownictwa Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW powstała nowa odmiana jabłoni o nazwie “Chopin”. Nowa odmiana jabłoni, nosząca numer „U 7979”, to dzieło prof. dr hab. Emiliana Pitera, znanego z badań naukowych m.in. nad gruszą japońską i jej wdrożeniem do uprawy w Polsce oraz z prac hodowlanych których zadaniem jest pozyskanie nowych odmian. Jabłoń ma owoce o zielonej skórce, niekiedy z niewielkim rumieńcem, średniej wielkości, charakteryzujące się dobrym smakiem. Są również doskonałe do przetwórstwa.
Mirosław i Aleksandra Babalscy z Pokrzydowa koło Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie) zwyciężyli w ogólnopolskim finale konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne podczas Targów Naturalnej Żywności Natura Food w Łodzi.
Barwa turbin wiatrowych decyduje o tym, ile przyleci ku nim owadów. Odkrycie to pozwala choć częściowo wyjaśnić, dlaczego turbiny te bywają zabójcze dla nietoperzy oraz ptaków - informuje BBC.
Przeprowadzka do innego kraju może obniżyć libido u mężczyzn, a także osłabić ich odporność na choroby przez zmianę poziomu testosteronu w organizmie - donoszą naukowcy.
W nocy z 12 na 13 października nad centralną Polską pojawił się jasny i wolny bolid, który został zarejestrowany przez cztery stacje Polskiej Sieci Bolidowej - poinformował Przemysław Żołądek prezes Pracowni Komet i Meteorów. Bolid to meteor o dużej jasności.
Obserwacje z teleskopu VLT, należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO, dostarczyły dowodu na to, że wzrost galaktyk niekoniecznie musi następować w wyniku gwałtownych procesów, takich jak zderzenia galaktyk. Mogą to czynić spokojnie, wysysając gaz położony dookoła siebie.
Fizycy z Rutgers University w USA odkryli nowy materiał, który może umożliwić produkcję tanich i wydajnych ogniw słonecznych - poinformował serwis Eurekalert.
Ogrodnicy mogą zadbać o populację pożytecznych trzmieli, sadząc w swoich ogrodach rośliny o kwiatach czerwonych albo z pasiastymi płatkami. Stanowią one dla tych owadów szczególnie atrakcyjny sygnał, skłaniając je do lądowania i żerowania. O wynikach badań tego zjawiska informuje brytyjskie John Innes Centre na łamach "New Phytologist".
Motyle monarchy potrafią leczyć siebie i swoje potomstwo używając do tego roślin leczniczych - informują naukowcy na łamach "Ecology Letters".
Salamandry plamiste, jedyne w Polsce płazy, których okres godowy przypada na początek jesieni, można - ze względu na wzmożoną aktywność - bez trudu spotkać w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.
"Wielki Wybuch" - multimedialny, plenerowy spektakl w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Boddeke uroczyście zainauguruje działalność warszawskiego Centrum Nauki Kopernik (CNK). Pierwszy pokaz odbędzie się 5 listopada. Od tego momentu będzie można również zwiedzać budynek CNK.
Uczeni z University of Arizona wynaleźli sposób na zebranie marnującego się ciepła i zamianę go w energię elektryczną - pisze Science.
Dlaczego ludzie są empatyczni? Czy w mózgu jest obszar odpowiedzialny za fałszywe wspomnienia? Jak można znaleźć miejsce, w którym powstaje świadomość? O sposobach, dzięki którym neurobiolodzy mogą zobaczyć myśl mówiła prof. Anna Gzowska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Z. Nenckiego PAN w czasie XIV Festiwalu Nauki w Warszawie.
W lasach Bieszczad i Beskidu Niskiego trwa rykowisko, czyli okres godowy jeleni karpackich - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
Skamieniałość wielkiego pingwina, który żył 36 mln lat temu, odkryto w Peru - informują naukowcy na łamach najnowszego "Science".
Drobniutkie zwierzęta licznie zamieszkujące ocean (zooplankton), bardzo aktywnie wybierają swoich seksualnych partnerów - informuje serwis "BBC News".
Zespół naukowców z kilku amerykańskich uniwersytetów stworzył układ elektroniczny, który może kierować wzrostem aksonów w uszkodzonym mózgu i choć częściowo naprawić go - pisze Medical Daily.