Kieyd obserwujemy świat, wydaje nam się, że wszyscy widzą go tak, jak my. Okazuje się, że wcale nie. Naukowcy z Imperial College London i Queen Mary University of London odkryli, że pszczoły widzą w ultrafiolecie. Aby zobaczyć świat oczami pszczół, zebrali bazę danych Floral Reflectance Database (FreD).
Użytkownicy bazy danych FreD zebrali informacje dotyczące szerokiego spektrum płatków i liści u roślin, dzięki czemu są w stanie przekalkulować, które kwiaty i w jaki sposób są postrzegane przez insekty - czytamy w BBC.
Poprzez umieszczanie mikroelektrod w fotoreceptorach owadów, naukowcy są w wstanie wywnioskować jakie kolory one widzą. Dzięki temu dowiemy się też, jak wygląda pas lądowania owada, szukającego nektaru. Pas ten może przyjąć formę okręgów lub kolorowych kropek.
Zrozumienie, jak owady znajdują nektar może pomóc hodowcom szklarniowym. Co trzeci kęs, który spożywamy, jest wynikiem pracy owadów zapylających. Kiedy będziemy wiedzieć, jakiego światła należy w szklarni użyć, by ułatwić owadom wykrywanie kwiatów, produkcja szklarniowa może się diametralnie zmienić.
"Baza danych FreD pozwala nam zbadać ewolucję kolorystyczną roślin. Dzięki niej biolodzy będą mogli zrozumieć, jak roślinność ewoluuje ze względu na środowisko" - dodaje profesor Vincent Savolainen z Imperial College London.
Obrazy świata w pszczelim ultrafiolecie oraz opis projektu opublikowano w czasopiśmie "PloS ONE".