Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Narysować komiks o życiu naukowca - to trudne zadanie! Ale jak się okazuje, wykonalne.
Śnieżyce i mrozy to powrót do normalności. Z anomaliami mieliśmy do czynienia w latach 1980-2000, kiedy śniegu było dużo mniej i bywały zimy całkowicie bezśnieżne - przekonuje prof. Krzysztof Błażejczyk z Zakładu Geoekologii i Klimatologii PAN. Podkreśla, że klimat jednak się zmienia.
Paw dumnie układa swoje pióra, kanarki pięknie śpiewają - czego się nie robi w świecie zwierząt, aby zwrócić na siebie uwagę samiczki? Samiec ptaka rajskiego wykorzystuje w tym celu pewne zjawisko fizyczne.
Niebieskozielone błyski, które emituje morski ślimak Hinea brasiliana, mają odstraszać potencjalnych napastników. Dodatkowo, muszla wzmacnia efekty świetlne - informuje pismo "Proceedings of the Royal Society B".
Piloci, działający na granicy ludzkich możliwości, muszą przy ogromnej prędkości podejmować właściwe decyzje. Ich mózgi różnią się od mózgu przeciętnego człowieka, wyjaśnia główny autor badań, prof. Masud Husain z University College w Londynie.
Rośliny emitujące światło będą, zdaniem naukowców, oświetlać ulice miast. Taki okaz wyhodowali w laboratorium naukowcy z Tajwanu. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu nanocząsteczek złota do liści rośliny wodnej Bacopa caroliniana (bakopa karolińska).
Koniosmok i kolos - oto nowe dinozaury, których skamieniałości odkryto w Stanach Zjednoczonych. Nowe gatunki opisano na łamach "Public Library of Science ONE".
Kieyd obserwujemy świat, wydaje nam się, że wszyscy widzą go tak, jak my. Okazuje się, że wcale nie. Naukowcy z Imperial College London i Queen Mary University of London odkryli, że pszczoły widzą w ultrafiolecie. Aby zobaczyć świat oczami pszczół, zebrali bazę danych Floral Reflectance Database (FreD).
Płetwal błękitny odżywia się bez zbędnego wysiłku, a wszystko dzięki paszczy mieszczącej tyle wody, ile waży całe jego ciało - informuje "Journal of Experimental Biology".
Węże nie lubią ślimaków, które mają lewoskrętną muszlę. Dlaczego? Sprawiają im więcej problemów przy połykaniu - informuje pismo "Nature Communications".
Jeśli do organizmu żaby dostanie się jakieś ciało obce, trafi ono do pęcherza i zostanie wydalone z moczem - informuje "New Scientist".
Na głębokości 3,8 kilometra, na wraku "Titanica" odkryto nową bakterię. Pochodzi z sopli utworzonych z rdzewiejącej stali.
Po przebadaniu myszy i obserwacji ludzi, naukowcy z USA, doszli do wniosku, że pora roku, w której rodzą się dzieci, ma znaczący i trwały wpływ na działanie ich zegara biologicznego.
Toksyczna rtęć skłania florydzkie ibisy do zachowań homoseksualnych - informuje pismo "Proceedings of the Royal Society B".
W reakcji na zmiany klimatu w ostatnim ćwierćwieczu ociepliły się największe jeziora Ziemi. Wyniki pierwszego globalnego badania temperatury wód największych jezior, uzyskane przez naukowców z NASA, podaje pismo "Geophysical Research Letters".
Rafy koralowe żyjące blisko brzegów lepiej radzą sobie z globalnym ociepleniem. Adaptują się tam do wyższych temperatur. Nadal jednak koralowce żyjące daleko od brzegów giną coraz szybciej - wynika z badań opublikowanych w Ecology Letters.
Cynamon może zastąpić szkodliwe chemikalia, używane przy wytwarzaniu złotych nanocząsteczek - informuje serwis "EurekAlert".
By uniknąć upału, teksaski kaktus zapada się pod ziemię - informuje "American Journal of Botany".
Symulacje komputerowe przeprowadzone przez amerykańskich astronomów pokazują, że Słońce mogło "ukraść" komety innym gwiazdom. Być może dotyczy to również komety Halleya.
Choć dużo słyszy się o rosnącej epidemii otyłości i walce z nią, naukowcy podkreślają, że problem ten dotyczy nie tylko ludzi. Badania wykazały bowiem, że odsetek osobników z nadwagą rośnie także wśród zwierząt - od dzikich szczurów po naszych domowych ulubieńców - informuje pismo "Proceedings of the Royal Society B".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności