Nieznane grodzisko odkryto w kujawsko - pomorskim

W województwie kujawsko - pomorskim, w miejscowości Ostrowite, w pobliżu jeziora Leśnego, archeolodzy odkryli pozostałości nieznanego założenia obronnego z okresu wczesnego średniowiecza.

"Założenie zlokalizowaliśmy bez wbicia łopaty w ziemię, dzięki zastosowaniu metod nieinwazyjnych, przede wszystkim fotografii lotniczej i prospekcji geofizycznej" - wyjaśnia kierownik badań dr Jerzy Sikora z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Grodzisko ma średnicę prawie 70 m, jest zupełnie niewidoczne gołym okiem z powierzchni terenu. Tylko dzięki odpowiednim warunkom pogodowym w czasie prospekcji lotniczej wykonanej przez Wiesława Stępnia udało się je zobaczyć. Owalny kształt wału znaczyła ciemniejsza trawa, wyraźnie odróżniająca się od tej rosnącej wokół.

"Spodziewaliśmy się natknąć na pozostałości wałów, tymczasem nie znaleźliśmy nic widocznego, oprócz pojedynczych jam posłupowych. Zapewne mamy tutaj do czynienia z zupełnie zniszczonym przez orkę grodziskiem, którego obraz zachował się jedynie w formie odmiennej domieszki glebowej - widocznej w postaci inaczej rosnących roślin i odmiennej od otaczającego terenu charakterystyce magnetycznej" - mówi dr Sikora.

"Ostrowite jest doskonałym przykładem potwierdzającym skuteczność nieinwazyjnych metod w archeologii. Podczas tradycyjnych wykopalisk nie dostrzeglibyśmy pozostałości wałów. Czy zatem możemy mówić o weryfikacji wyników badań nie destrukcyjnych z pomocą wykopalisk, które w tym przypadku nic nie wykazały? Oczywiście w innych okolicznościach - mogłyby" - mówi dr Sikora. (PAP)

ostatnia zmiana: 2011-06-14
Komentarze
Polityka Prywatności