Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Jak informuje Discovery News, paleontolog amator znalazł w południowo-wschodniej Anglii kości najmniejszego dinozaura świata.
Z każdą sekundą w Polsce ubywa 105 pszczół. Pszczół jest mniej niż wynosi zadłużenie kraju w złotówkach - można łatwo to zaobserwować - na wyświetlaczu wynajętym przez organizatorów akcji "Pomagamy pszczołom" - tuż pod nim jest zegar długu publicznego.
Ptaki, które mają wysoki poziom hormonów stresu lepiej się rozmnażają i są lepszymi rodzicami - tak zaobserwowali naukowcy z Kanady.
W województwie kujawsko - pomorskim, w miejscowości Ostrowite, w pobliżu jeziora Leśnego, archeolodzy odkryli pozostałości nieznanego założenia obronnego z okresu wczesnego średniowiecza.
Organizacja Guinness World Records oficjalnie uznała Filipińczyka, który przestał rosnąć w wieku dwóch lat i obecnie mierzy 59,93 cm, za najniższego człowieka świata.
Jak informują naukowcy w "Psychological Science" - to, że traktujemy czerwony, jako kolor, który ostrzega o niebezpieczeństwie, może mieć podłoże ewolucyjne.
Mech rosnący na najstarszych i największych drzewach oraz sinice, które w nim żyją to najlepsze źródło azotu dla pozostałych roślin - im jest to więcej, tym szybciej rosną pozostałe, młodsze drzewa.
Przy produkcji opakowań do lalki Barbie wykorzystywane jest drzewo z lasów deszczowych Indonezji, co powoduje wylesianie kraju - taki zarzut stawiają ekolodzy z Greenpeace producentowi zabawek - firmie Mattel.
Wprowadzenie telewizji cyfrowej daje szereg nowych możliwości dla osób niesłyszących. Jak je wykorzystać? Najlepiej zapytać o to samych zainteresowanych – mówią naukowcy z UW i SWPS. Znamy już wyniki pierwszego w Polsce badania umożliwiającego opracowanie standardów napisów dla niesłyszących.
Z kości mamuta, który żył 600 tysięcy lat temu, naukowcy z Wielkiej Brytanii, wyizolowali białko - wyniki badań opublikowali w "Geochimica et Cosmochimica Acta".
Jak przetrwać lodowaty wiatr 180km/h i minusowe temperatury rzędu -50 stopni C w czasie arktycznej zimy? Pingwiny królewskie tworzą zwarte grupy i poruszają się w sposób skoordynowany - rozgrzewają się wzajemnie. Ten sposób odkryła międzynarodowa grupa naukowców, opisane zostały w piśmie "PLoS ONE".
Jak wynika z pracy opublikowanej w "Journal of the American Medical Association", u młodych, zdrowych mężczyzn może dojść do znacznego obniżenia poziomu testosteronu, ze względu na niedobory snu.
1 czerwca Słońce zostanie częściowo zaćmione, jednak nie będzie tego widać na terenie Polski - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Jak informuje "The Journal of Experimental Biology" - renifery z Arktyki widzą promieniowanie ultrafioletowe.
Dziś, na Politechnice Rzeszowskiej, wykładem "Bezduszność świata, wrażliwość świata", śpiewanym w formie operetki, rozpoczął się IV Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki.
Jak informuje Scottish Marine Institute naukowcy na zachodnim wybrzeżu Szkocji przebadali ponad 69 tysięcy ptasich gniazd - poznając przy okazji skalę zjawiska podrzucania jaj w obce gniazda.
Polscy badacze odkryli nowy gatunek ptaka wróblowego sprzed około 30 milionów lat. Jak informują, to jeden z najstarszych na świecie ptaków przypisywanych do wczesnego oligocenu.
Jak podaje "American Jpurnal of Medical Genetics", wyhodowano szczep myszy wyjątkowo podatny na depresję, stało się to za sprawą rzadkiej mutacji.
Jak zachowują się słowiki wobec innych przedstawicieli tego gatunku? Jakie mają potrzeby siedliskowe? Na te pytania starali się odpowiedzieć naukowcy i ornitolodzy z Polski i Czech nad Prosną i Wartą w Wielkopolsce - schwytali 35 ptaków, dokładnie je opisali i zaobrączkowali.
We wschodnich Chinach, jak informuje BBC News Asia-Pacific, farmerzy są zaskoczeni plagą eksplodujących arbuzów. Zniszczeniom uległy całe hektary upraw.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności