Stres sprzyja rozmnażaniu

Ptaki, które mają wysoki poziom hormonów stresu lepiej się rozmnażają i są lepszymi rodzicami - tak zaobserwowali naukowcy z Kanady.

"Często uważa się, że wysokie stężenie glikokortykoidów lub hormonów stresu wskazuje na złą kondycję osobnika i jego mniejsze szanse na sukces godowy. Nasze badania pokazują jednak, że nadobniczki drzewne z najwyższym poziomem hormonów stresu rozmnażają się najlepiej" - mówi prowadząca badania biolog Frances Bonier z Queen's University.

Glikokortykoidy to hormony produkowane przez korę nadnerczy, które regulują przemianę białek, węglowodanów i tłuszczów. Zalicza się do nich kortyzol, kortykosteron i kortyzon. Ich poziom zwiększa się w sytuacjach stresowych, dzięki czemu organizm jest w stanie sprawniej dostosować się do zaistniałych warunków.

Naukowcy porównywali poziom glikokortykoidów u samic nadobniczek przed i po tym, jak w ramach eksperymentu zwiększyli lub zmniejszyli liczbę piskląt w gnieździe. U samic, którym dodano po dwa pisklęta prawie podwoił się poziom glikokortykoidów, podczas gdy u samic, których gromadka zmniejszyła się, poziom tych hormonów pozostał bez zmian. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-06-15
Komentarze
Polityka Prywatności