Roboty coraz bliższe człowiekowi

Uczonym z Niemiec udało się opracować sztuczną skórę, którą można zastosować w robotyce. Przewodzi ona bodźce z otoczenia, podobnie jak naturalna - informuje portal Eurekalert.

Naukowcy z Technische Universitaet Muenchen (TUM) opracowali sztuczną skórę dla robotów, która przewodzi bodźce podobnie jak skóra naturalna. Pozwala wyczuć ciepło, zimno, reaguje też na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę i zmusza do cofnięcia. Sprzężona z kamerami światła widzialnego i podczerwieni, montowanymi w robotach jako organy wzroku, umożliwia także łatwiejszą ocenę obiektów w najbliższym otoczeniu.

Podstawą sztucznej skóry są sześciokąty o powierzchni 5 cm kw. Każdy z nich - osobny układ elektroniczny zawierający cztery czułe sensory podczerwieni, wykrywające obiekty z odległości mniejszej niż 1 cm. Symulowany jest w ten sposób lekki dotyk "taki jak dotknięcie włosów porastających ludzką skórę".

Sygnały z poszczególnych płytek będą przetwarzane przez komputer pokładowy robota - aby mógł ustalić położenie bodźca - zaś każda płytka musi nie tylko wysyłać dane, ale być także hubem, przesyłającym dane z sąsiednich płytek, aby robot mógł rozpoznać rozległość bodźca. Zdublowanie sygnału jest konieczne, aby można było go przesłać do komputera, jeśli połączenie którejkolwiek z płytek komputerem zawiedzie. (PAP)

ostatnia zmiana: 2011-06-30
Komentarze
Polityka Prywatności