Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Jak informuje Marian Stój z Komitetu Ochrony Orła - 16 młodych orłów przednich opuściło w ostatnich dniach swoje gniazda w Karpatach.
Jak podaje agencja AP, pewien weterynarz w mieście Bend w stanie Oregon (zachód) uratował amerykańskiego orła bielika metodą usta - usta, a właściwie usta - dziób.
Jak podaje "International Journal of Environmental Studies" - w Afganistanie, na terenie górzystego korytarza wachańskiego, Towarzystwo Zachowania Dzikiego Życia (Wildlife Conservation Society - WCS) odkryło populację rzadkiej pantery śnieżnej.
W oczach Afroamerykanów znajduje się więcej tlenu niż u osób rasy białej (kaukaskiej). To może tłumaczyć, dlaczego częściej zapadają na jaskrę - informuje serwis "EurekAlert".
Fragment ciosu mamuta, liczący pół metra, znalazł operator koparki na budowie drogi krajowej nr 7 z Gdańska do Warszawy, w okolicach Elbląga. Okaz znajdował się w kruszywie, które przywieziono na plac budowy z pobliskiej żwirowni. Szczątki ssaka trafiły do Muzeum Przyrody w Olsztynie.
Jak informuje serwis "ScienceDaily" - dinozaury charakteryzowała nie tylko stałocieplność. Zdolne były również do aktywnego, forsownego wysiłku.
Samce czarnej wdowy mają zdolność rozpoznania węchem, która samica ma wobec nich kanibalistyczne zapędy - informuje serwis "BBC Nature".
Grupa naukowców z Wiednia (a wśród niej Polacy: Radek Łapkiewicz i Marcin Wieśniak) udowodniła, że pomiar jednej z właściwości fotonu ma wpływ na wynik pomiaru innej. To kolejny dowód na trafność teorii, której nie chciał zaakceptować Albert Einstein.
Na południu Niemiec znaleziono ząb, który należy do przedstawiciela małp człekokształtnych i pochodzi sprzed 17 mln lat - podają naukowcy na łamach "Journal of Human Evolution".
Jętka jednodniówka marnie skończyła swój żywot przed 100 mln lat - zanim złożyła jaja, zginęła zatopiona w kropli żywicy - informuje Science Daily.
Dziś, tj. 4 lipca o godz. 17:00, Ziemia znajdzie się w odległości 152.1 milionów kilometrów od Słońca, to aphelium orbity.
Jak informuje pismo "PLoS One" - samiec wodnego pluskwiaka Micronecta scholtzi to w proporcji do swoich rozmiarów najgłośniejszy organizm na Ziemi. Jak hałasuje? Pocierając swój penis.
Uczonym z Niemiec udało się opracować sztuczną skórę, którą można zastosować w robotyce. Przewodzi ona bodźce z otoczenia, podobnie jak naturalna - informuje portal Eurekalert.
Jak informuje "New Scientist" - twórcy reklam postanowili zrobić eksperyment z tresowanymi małpami w roli głównej i potraktować je jak ludzi.
Dziś w Sejmie RP, Paweł Matusik z Uniwersytetu Jagiellońskiego odebrał wyróżnienie "Studencki Nobel 2011". Wraz z tytułem najlepszego polskiego studenta otrzymał 10 tys. złotych.
Jak informuje Pracownia Komet i Meteorów - dzisiejszej nocy wtorek maksimum swojej aktywności osiąga ciekawy rój meteorów o nazwie Bootydy czerwcowe.
Jak twierdzą naukowcy, w domowych zmywarkach mieszkają potencjalnie chorobotwórcze grzyby. Te mikroskopijne organizmy mają się tam dobrze mimo dużych wahań temperatury, odczynu środowiska oraz silnego zasolenia - czytamy w "Fungal Biology".
Mrówka Pacycondyla chinensis, która znajdzie zbyt ciężki, ale jednak smaczny kąsek, wraca do mrowiska i przynosi w żuwaczkach pomocnika - podaje pismo "Naturwissenschften".
Jak informują nowozelandzkie władze ochrony przyrody, na wybrzeże niedaleko Wellington, stolicy Nowej Zelandii, dotarł pingwin cesarski, który ich zdaniem musiał przepłynąć około 3 tysięcy kilometrów z Antarktydy.
Niemieccy neurochirurdzy przyjrzeli się komiksom o Asteriksie i Obelixie i doszli do wniosku, że są one dobrym źródłem wiedzy na temat urazów głowy - informuje BBC News Europe.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności