Ciało, którego nie powinno być

Jak informuje czasopismo "Nature", naukowcy europejscy odnaleźli w Drodze Mlecznej gwiazdę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że teoretycznie w ogóle nie powinna powstać - praktycznie nie zawiera pierwiastków cięższych od wodoru i helu. Nowo odkryta gwiazda może być jedną z najstarszych w kosmosie.

Jak szacują astronomowie, obiekt może liczyć sobie nawet 13 miliardów lat. Jest rekordzistą pod względem nikłej zawartości pierwiastków cięższych od helu. Gwiazda jest widoczna w konstelacji Lwa, oznaczona jako SDSS J102915+172927. Badano ją za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu.

"Powszechnie akceptowana teoria przewiduje, że gwiazdy takie jak ta, o małej masie i ekstremalnie małej zawartości metali, nie powinny istnieć, ponieważ obłoki materii, z których mogłyby się uformować, nigdy nie powinny ulec kondensacji" - opowiada Elisabetta Caffau (Zentrum fur Astronomie der Universitat Heidelberg, Niemcy oraz Observatoire de Paris, Francja), główna autorka artykułu. "Niespodzianką było odnalezienie po raz pierwszy gwiazdy w +strefie zakazanej+, a to oznacza, że trzeba zrewidować niektóre z modeli formowania się gwiazd" - dodała.

Po bliższej analizie spektroskopowej okazało się, że SDSS J102915+172927 ma 20 tysięcy razy mniejsze proporcje metali niż występujące w Słońcu. Obiekt o takich właściwościach powinien być bardzo stary, pochodzić z początków wszechświata.

Według modelu Wielkiego Wybuchu, krótko po nim utworzone zostały wodór i hel oraz niewielka ilość litu. Wszystkie inne pierwiastki chemiczne powstały później w gwiazdach i wzbogaciły materię międzygwiazdową podczas wybuchów supernowych. Z tak wzbogaconej materii powstawały kolejne generacje gwiazd, zawierające już więcej metali w swoim składzie chemicznym.

Gwiazda SDSS J102915+172927 znów zaskakuje. W jej składzie mamy prawie wyłącznie wodór i hel, ale zaskakujący jest brak litu, bowiem w przypadku tak starego obiektu, jego skład powinien być podobny do składu wszechświata tuż po Wielkim Wybuchu, natomiast litu jest pięćdziesiąt razy mniej niż przewiduje teoria. SDSS J102915+172927 może być więc jedną z najstarszych zaobserwowanych gwiazd, ale nie wiadomo, w jaki sposób pozbyła się litu. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-09-01
Komentarze
Polityka Prywatności