Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Jak informuje serwis Discovery News, naukowcy odkryli skamieniałości dinozaura-noworodka, który miał zaledwie 12 cm długości, gdy utonął w strumieniu.
5 minut po 11 naszego czasu, w piątek 23 września przywitamy astronomiczną jesień - Słońce znajdzie się w punkcie równonocy jesiennej i wejdzie w znak Wagi.
Zwierzęta, zanim zapadną w sen zimowy, zwykle się do niego przygotowują poprzez gromadzenie tłuszczu. Jednak susły północne idą dalej - dodatkowo zwiększają masę mięśniową, nie narażając się na zgubne efekty wysokiego poziomu testosteronu i innych hormonów płciowych.
Jak informuje "PLoS One" - w wodach południowo wschodniej Australii żyją dwie populacje delfinów, które reprezentują nowy gatunek. Co ważniejsze - gatunek endemiczny.
Sławny pingwin Happy Feet, pięć dni po tym, jak wypuszczono go na wolność, przestał emitować sygnał - przymocowany do niego nadajnik GPS przestał przesyłać dane i stracono z nim kontakt. Pingwin był w drodze powrotnej z Nowej Zelandii do domu na Antarktydzie.
Jak informuje Discovery News, w Republice Południowej Afryki rogi nosorożców będą nasączane substancję toksyczną dla ludzi, aby zniechęcić kłusowników.
Ponad metrowej średnicy muszlę amonita - mięczaka kopalnego sprzed dziesiątków milionów lat - odkrył w opolskich kamieniołomach w paleontolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Adrian Kin. To największy amonit znaleziony dotąd na terenie Polski.
Naukowcy z Chin zidentyfikowali owady, których gąsienice są żywicielami grzyba - pasożyta, który jest bardzo ceniony w tamtejszej medycynie.
Wyniki badań prowadzonych w ostatnim czasie nad gatunkiem konia Przewalskiego zaskoczyły naukowców - okazuje się, że są one o wiele słabiej spokrewnione z końmi domowymi, a ich pula genowa jest bogatsza - niż sądzono. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem, a nowe badania pomogą lepiej go chronić - informuje "Genome Biology and Evolution".
Podlascy leśnicy odratowali porzuconego przez matkę młodego rysia. Zamieszka on w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie na Mazurach. Oczekuje na niego partnerka. W przyszłości mają wspólnie postarać się o zachowanie gatunku w Puszczy Piskiej.
Jak podano na stronie internetowej Proceedings of the Royal Society B. - ptasia rozwiązłość prowadzi do zwiększenia liczby wnuków. Pokazano to na przykładzie niewielkich ptaków śpiewających, samic junko zwyczajnych.
Do czego służą krabom szczypce? Nie tylko po to, by przyciągnąć samice, ale także po to, by ochłodzić organizm - wynika z obserwacji naukowców z University of Texas.
Jak donosi "Daily Mail" - na jednym z brytyjskich lotnisk zainstalowane zostaną kamery termowizyjne wysokiej rozdzielczości, które mają służyć za tajny wykrywacz kłamstw.
Jak humanitarnie ograniczyć liczbę jeleni, a jednocześnie złagodzić ich obyczaje godowe? Amerykanie mają na to sposób - szczepionka antykoncepcyjna.
Jak informuje czasopismo "Nature", naukowcy europejscy odnaleźli w Drodze Mlecznej gwiazdę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że teoretycznie w ogóle nie powinna powstać - praktycznie nie zawiera pierwiastków cięższych od wodoru i helu. Nowo odkryta gwiazda może być jedną z najstarszych w kosmosie.
Więcej energii niż przy spalaniu drewna, powstaje przy spalaniu paździerzy konopnych. Są one świetnym materiałem na biomasę.
Dziś uchwalono ustawę o rencie socjalnej. W związku z tym wydarzeniem, w Sejmie zaprezentowano "System Sensor". To wynalazek skonstruowany przez Polaków, który pozwala sterować komputerem bez użycia głosu czy rąk.
Jak informuje WWF, w Mato Grosso odkryto nowy gatunek małp - małych, nadrzewnych zwierząt reprezentujących grupę zwaną titi. Mato Grosso to jeden z najsłabiej poznanych i najbardziej intensywnie niszczonych rejonów Brazylii.
Męskie osobniki słoni morskich uciekają z foczych haremów na pełne morze w poszukiwaniu innych partnerów, niż te, zawsze obecne na plaży. Jak podaje "New Scientist", odkrycie to poddaje w wątpliwość dotychczasowe przekonanie, że foki podporządkowują się wszelakim decyzjom samców.
Jak informuje portal Michigan State University News, hieny posiadają wyjątkową zdolność - potrafią policzyć przeciwników na podstawie tego, co słyszą, a to z kolei pomaga im podjąć decyzję o ucieczce lub walce - takie wnioski wysnuli badacze z Michigan State University (MSU).
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności