Do czego służą krabom szczypce? Nie tylko po to, by przyciągnąć samice, ale także po to, by ochłodzić organizm - wynika z obserwacji naukowców z University of Texas.
Istnieje około 100 różnych gatunków krabów z rodzaju uca (zwanych także skrzypkami), które zamieszkują tropikalne tereny na całym świecie. Samce można rozpoznać dzięki asymetrycznym szczypcom, które u samic są identyczne. Dla zachęcenia potencjalnych partnerek męskie osobniki wykonują swoimi kleszczami rozbudowane sekwencje ruchów, przypominające grę na skrzypcach.
W swoim eksperymencie badacze oświetlali kraby lampami. Badali zarówno posiadaczy większych szczypców i zwierzęta, które zostały ich pozbawione. W trakcie próby mierzyli temperaturę ciała krabów co 10 minut i odkryli, że kraby pozbawione dominujących kleszczy potrzebują dużo więcej czasu, aby ochłodzić organizm.
"Większe szczypce najwyraźniej działają jak rezerwuar ciepła, przez które jest ono oddawane otoczeniu" - powiedział dr Darnell. Do tej pory uważano, że ogromne szczypce - choć atrakcyjne dla samic - są dla krabów obciążeniem.
W ocenie badacza, podwójna funkcja szczypców krabów uca może
wpłynąć na postrzeganie innych gatunków. "Funkcja termoregulacyjna
szczypców powinna zmienić sposób, w jaki naukowcy będą o nich myśleć.
Trzeba będzie ponownie rozważyć wady i zalety posiadania tego i innych
atrybutów seksualnych" - podkreślił naukowiec. (PAP)
Foto: lamaree.pl