Naukowcy z Chin zidentyfikowali owady, których gąsienice są żywicielami grzyba - pasożyta, który jest bardzo ceniony w tamtejszej medycynie.
Wierzono w to, że wzmacnia organizm, poprawia funkcjonowanie płuc i nerek. Późniejsze badania wykazały, że działa na układ odpornościowy, obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi, jest przeciwutleniaczem, zapobiega starzeniu i może działać przeciwnowotworowo. Produkty, które dziś zawierają ten grzyb są sprzedawane drożej niż złoty kruszec.
Zespół naukowców z Chińskiej Akademii Nauk na podstawie dokładnej analizy 4793 wcześniejszych prac oraz własnych badań zidentyfikował 13 rodzajów ciem z rodziny niesobkowatych (Hepalidae), których gąsienice atakuje grzyb - w sumie żywicielami może być 57 gatunków. Wiedza ta powinna pozwolić na lepsze wykorzystanie naturalnego bogactwa Tybetu.
Wyciąg z Ophicordyceps sinensis jest osiągalny w wielu krajach świata - wiadomo, że poprawia kondycję ludzi starszych i w średnim wieku (bywa nazywany "himalajską Viagrą").
Jego zbieranie jest trudnym i niebezpiecznym zajęciem - w roku
2007 kilkunastu mieszkańców górskiej wioski poszukujących cennego grzyba
zginęło w burzy śnieżnej w trudno dostępnym regionie nepalskich
Himalajów. Zbiory Ophiocordyceps przynoszą mieszkańcom Tybetu miliardy
chińskich juanów i stanowią nawet 70 proc. dochodów niektórych rodzin. (PAP)
Foto: shiitake.pl