Astronomowie zaobserwowali mgławicę, która charakteryzuje się bardzo oryginalnym kształtem - przypomina on jajko sadzone. W środku mgławicy znajduje się równie nietypowa i rzadko spotykana gwiazda - żółty nadolbrzym.
"Żółte nadolbrzymy" to bardzo masywne gwiazdy, które znajdują się na bardzo aktywnym etapie swojej ewolucji.
W ciągu kilkuset lat IRAS 17163-3907 wyrzuciła materię o masie czterokrotnie większej niż masa Słońca. Dodatkowo, na zdjęciu widać, że materia ta uformowała podwójny pierścień wokół gwiazdy, widoczny jako mgławica o nietypowym kształcie.
Badana przez naukowców gwiazda ma średnicę około tysiąc razy większą niż Słońce i świeci 500 tysięcy razy jaśniej niż nasza gwiazda. IRAS 17163-3907 znajduje się 13 tys. lat świetlnych od nas, co oznacza, że jest najbliższym znanym żółtym nadolbrzymem.
IRAS 17163-3907 może być następną supernową, która wybuchnie w naszej Galaktyce. Zanim to nastąpi, gwiazda prawdopodobnie przejdzie jeszcze przez dwie krótkie fazy ewolucji, stając się jasną niebieską zmienną, a potem gwiazdą Wolfa-Rayeta.
Wśród autorów publikacji znajduje się polski astronom, prof. Ryszard Szczerba z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
"Klasyfikowaliśmy ten obiekt w toruńskim katalogu jako tzw. post-AGB, ponieważ nie znaliśmy odległości do niego. Obserwacje prowadzone przez Erica Lagadeca były poświęcone właśnie przeglądowi obiektów post-AGB w naszej Galaktyce. Uzyskane wyniki zmienią klasyfikację tej gwiazdy w naszym katalogu" - powiedział naukowiec. (PAP)