Naukowcy z Portugalii opracowali urządzenie - bransoletę, która umożliwi dzieciom z niepełnosprawnościami zabawę przedmiotami z napędem elektronicznym. Wystarczy przyłożyć dłoń do zabawki, a ta zostanie wprawiona w ruch.
Satelita PW-Sat, którego skonstruowali studenci Politechniki Warszawskiej właśnie dotarł do Europejskiego Centrum Badań Kosmicznych i Technologii ESA w Holandii. Na początku nowego roku ma polecieć w kosmos na pokładzie rakiety Vega. To będzie pierwszy polski satelita w takiej podróży.
Naukowcom z Holandii udało się zsekwencjować DNA kobiety, która żyła 115 lat i nie miała żadnych objawów demencji - podano do publicznej informacji na konferencji American Society of Human Genetics w Montrealu.
Jak podaje serwis "AlphaGalileo" - w Wielkiej Brytanii, aż co szósty telefon komórkowy jest zanieczyszczony bakteriami kałowymi.
Dziś rusza akcja liczenia gwiazd. Mogą w niej wziąć udział ochotnicy z całego świata. W jaki sposób? Należy policzyć, ile gwiazd na niebie widać z własnego miejsca zamieszkania.
Jak opisuje "Journal of Experimental Biology", piranie, które są rozjuszone wydają znacznie więcej odgłosów niż przypuszczano. Okazuje się, że potrafią warczeć, krakać i stukać.
Jak informują specjaliści z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, w czwartkowy wieczór na naszym niebie wyjątkowe zjawisko - będziemy mogli obserwować koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza.
Jak informuje prezes Fundacji Recal, która zajmuje się promowaniem recyklingu aluminium, aż 70 procent puszek aluminiowych, które służą jako opakowania do napojów, wraca do recyklingu.
W Czechach marihuana będzie legalna w celach leczniczych. Będzie można kupić leki na jej bazie, na receptę w każdej aptece. Od nowego roku narkotyk zniknie ze spisu substancji zakazanych.
Badaczom z Japonii udało się opracować nowy typ baterii, przeznaczony do smartfonów, która ładuje się w jedyne 10 minut. To najszybciej ładująca się bateria dla urządzeń mobilnych.
W laboratorium Princeton University, za sprawą oddziałującego pola elektromagnetycznego, udało się puścić w ruch mały, 10-centymetrowy arkusz przezroczystego polimeru zwany "latającym dywanem" - poinformowała BBC.
W przestrzeni miejskiej coraz trudniej spotkać wróbla. Z powodu zamiłowania do estetycznych elewacji, faktu, że przekształcamy zieleń miejską i coraz bardziej dbamy o czystość na osiedlach, sami do tego doprowadziliśmy. "To już drugi kryzys wróbli" - mówi prof. Maciej Luniak.
Na połowę października zaplanowano misję, podczas której mają zostać sprawdzone możliwości prowadzenia załogowego lotu do asteroidy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że astronauci przeprowadzą testy nie na orbicie, a pod powierzchnią Atlantyku.
Na stronie Early Music Online zamieszczono ponad trzysta ksiąg ze zbiorów Biblioteki Brytyjskiej, są to m.in. oryginalne zapisy XVI-wiecznych pieśni biesiadnych, miłosnych i kompozycji na lutnię.
Słodszym i gęstszym nektarem wyróżniają się kwiaty, które zapylają pszczoły, od tych, które zapylają motyle. Wiąże się to z techniką, jaką owady stosują przy piciu nektaru - twierdzą matematycy z USA na podstawie zbudowanych przez nich modeli.
Astronomowie zaobserwowali mgławicę, która charakteryzuje się bardzo oryginalnym kształtem - przypomina on jajko sadzone. W środku mgławicy znajduje się równie nietypowa i rzadko spotykana gwiazda - żółty nadolbrzym.
Podczas badania zachowań rozrodczych chrząszczy, naukowcy z Wielkiej Brytanii ustalili, że samice odnoszą wymierne korzyści z rozwiązłości seksualnej w małych populacjach.
Rybki akwariowe stają się agresywne, gdy ich życiowa przestrzeń zostaje zredukowana do mało atrakcyjnego otoczenia niewielkiej, szklanej kuli - podaje serwis ScienceDaily.
Badacze doszukali się nowego gatunku wróbla - krzyżówki wszędobylskiego wróbla zwyczajnego z wróblem śródziemnomorskim. Dotychczas nie było wiadomo, czy można go zakwalifikować. Teraz naukowcy z Oslo na łamach pisma "Molecular Ecology" ogłosili, że mają przekonujące dowody, pozwalające wpisać go na listę gatunków.
W okolicach miasta Swisztow, pewien bezrobotny miejscowy, znalazł wyjątkowo cenne przedmioty ze złota i brązu, pochodzące według wstępnych ocen archeologów z XX wieku przed n.e.