Popularne w wielu krajach zupy z puszki mogą zawierać bisfenol A, substancję wchodzącą w skład powłoki wyściełającej puszkę od wewnątrz.
Z zawierającego Bisfenol A poliwęglanu (PC) wytwarza się m.in. plastikowe pojemniki na żywność, duże butle do dystrybutorów wody czy turystyczne butelki do napojów.
W drugiej połowie lat 90. zaczęły się pojawiać doniesienia na temat potencjalnego szkodliwego wpływu uwalniającego się z opakowań plastikowych bisfenolu A na zdrowie. Wykazywano między innymi niekorzystny wpływ nawet niskich jego stężeń na komórki rozrodcze myszy.
BPA ma działanie naśladujące estrogeny, tj. żeńskie hormony płciowe. Są obawy, że może sprzyjać rozwojowi męskiej niepłodności, raka prostaty i raka piersi, a nawet otyłości. W Europie zabronione jest wytwarzani butelek dla niemowląt z materiałów zawierających bisfenol A, jednak puszki z zupą nadal powlekane są od wewnątrz takim tworzywem, aby nie korodowały.
Część badanych osób przez pięć dni codziennie zjadała około 350 gramów świeżo ugotowanej wegetariańskiej zupy, druga grupa - taką samą ilość zupy z puszki.
Po weekendowej przerwie grupy zamieniły się - grupa "puszkowa" jadła świeżą zupę, zaś druga - zupę z puszki. BPA wykryto w 77 proc. próbek moczu osób jedzących świeżą zupę, natomiast po zupie z puszki wykrywany był u 100 proc. badanych. Porcja zupy z puszki podnosiła poziom BPA prawie 20-krotnie (po świeżej zupie 1,2 mikrograma na litr, po zupie z puszki- 20,8 mikrograma). (PAP)