Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Okazuje się, że wszyscy, którzy lubią sobie pospać mogą mieć do tego genetyczne predyspozycje.
Na Wyspie Chrząszczewskiej odnaleziono narzędzia krzemienne. Ich datę pochodzenia szacuje się na okres sprzed ok. 11 tys. lat. To najstarsze ślady działalności człowieka odkryte dotąd w rejonie wyspy Wolin. Badacze datują pochodzenie odkrycia na schyłkowy paleolit (ok. 11 tys. lat temu).
Przedstawiciele WWF alarmują, że tysiące śmieci, które trafiają do oceanów zabijają rocznie ponad milion zwierząt. Nie tylko w wodzie zalegają tony odpadków, również na lądzie odpady piętrzą się na wysypiskach, zasypują lasy i płoną w domowych piecach.
Polecamy wszystkim Wam spojrzeć w grudniu na niebo. Miesiąc ten obfituje w dużą ilość ciekawych zjawisk astronomicznych. Będzie dane zobaczyć nam dwa ciekawe roje meteorów: Geminidy i Ursydy. Polecam również obserwować całkowite zaćmienie Księżyca.
Nadajniki satelitarne sprawią, że naukowcy będą w stanie śledzić osiem orlików grubodziobych, które przebywają akurat na zimowiskach na południu Europy i w Afryce. Obserwacja ta jest fragmentem projektu ochrony tych rzadkich ptaków, który jest realizowany nad Biebrzą.
Kometa Garradda znalazła się na granicy widoczności gołym okiem. Okres przełomu listopada i grudnia to dobry czas do obserwowania komety, która będzie widoczna przez małą lornetkę.
W Skandynawii spóźnia się zima! Mieszkańcy Skandynawii przyzwyczajeni są, że już o tej porze roku gości u nich sroga zima. A teraz pytają: gdzie jest śnieg? Temperatury są nietypowo wysokie, jak na koniec listopada. Wiele ośrodków narciarskich nie może otworzyć sezonu z tego właśnie powodu.
Popularne w wielu krajach zupy z puszki mogą zawierać bisfenol A, substancję wchodzącą w skład powłoki wyściełającej puszkę od wewnątrz.
Naukowcy opracowali system bezprzewodowego rozrusznika serca, działającego jako urządzenie pasywne, znajdujące się w sercu, bezpośrednio przy stymulowanej tkance.
Polski wynalazek stworzony przez uczniów uczniów Technikum Elektronicznego w Połańcu został nagrodzony zagranicą. Kalkulator sklepowy z czytnikiem kodów kreskowych, bo o nim właśnie mowa, jest poręczniejszy, tańszy od istniejących na rynku i działa niezawodnie - orzekło jury targów wynalazków w Brukseli i przyznało autorom brązowy medal.
Mamy przeszło 700 planet pozasłonecznych - powiadomił interaktywny katalog dostępny na stronach Encyklopedii Pozasłonecznych Układów Planetarnych. Naukowcy przewidują, że liczba światów, wśród których w przyszłości może znaleźć się "druga Ziemia" będzie rosła coraz szybciej.
Muzeum medycyny w Filadelfii otrzymało właśnie fascynujący eksponat: w darze od lekarki z miejscowego szpitala placówka otrzymała 46 próbek istoty szarej mózgu samego Alberta Einsteina.
Na północy Nigerii powstaje osiedle domów z plastikowych butelek wypełnionych piaskiem. Nie dość, że to budynki tanie, ekologiczne i trwałe, to jeszcze pozwalają zaangażować ludzi pozbawionych zajęcia – czytamy na stronie organizacji Development Association for Renewable Energies.
Pająki są bardzo czułe i wrażliwe na drgania. Jak wynika z badań, które opublikowało "Royal Society Interface" - wyczuwają nawet najlżejszy ruch, ustępując w dokładności tylko karaczanom.
Pracujący w Instytucie Geofizyki PAN w Warszawie naukowcy wymyślili, żeby uruchomić wirtualne centra badawcze dla grup naukowych zajmujących się sejsmologią.
Jak podaje "Public Library of Science" - w wyniku badań budowy czaszki u dzięciołów udało się wskazać cechy, które pomogą skutecznie chronić głowę - to cenne informacje dla projektantów kasków i hełmów.
Jak podaje serwis internetowy Sofia Echo - archeolodzy z Bułgarii odkryli niezwykły przedmiot - kubek z XIV wieku, na którym opisano rakiję - ciężki napój alkoholowy popularny w rejonie Bałkanów.
Jeszcze w październiku, na amerykańskim rynku mają pojawić się buty z wmontowanym w obcas odbiornikiem GPS, który ma pomagać w odnalezieniu osób chorujących na Alzheimera.
Już po narodzinach potomstwa, samice papugi barwnicy, decydują o jego losie. Zdarza się na przykład, że wyrzucają potomka płci męskiej, aby uratować córkę i zapewnić jej przetrwanie.
Naukowcy, którzy pracują m.in. dla General Motors informują, że pod koniec obecnej dekady ma ulicach pojawią się samochody samosterujące.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności