Komórki macierzyste w porożu jelenia?

Wcale nie amerykańscy naukowcy, ale nasi naukowcy z wrocławskiej Akademii Medycznej odkryli właśnie obecność komórek macierzystych w porożu jelenia. Udowodnili oni również ich własnościowi znajdujące zastosowanie w medycynie regeneracyjnej i kosmetologii.

Kilka dni temu naukowcy zaprezentowali wyniki badań, wskazując jakie może być zastosowanie ich odkrycia. "W ostatnim etapie badań, który właśnie się zakończył, udało nam się potwierdzić, że MIC-1 zawierają siedem czynników wzrostu" - tłumaczył inicjator badań nad komórkami macierzystymi dr hab. Marek Cegielski z wrocławskiej Akademii Medycznej.

Zespół badaczy zdecydował się na poszukiwania komórek macierzystych w porożu jelenia, ponieważ jest to jeden z najszybciej rosnących organów u ssaków.

Na czym polega działanie komórek macierzystych? To przede wszystkim stymulacja innych komórek do podziału i wytwarzania białek, która odbywa się za pośrednictwem czynników wzrostu i niskocząsteczkowych białek. "Ich skuteczność polega na możliwości różnicowania się i odnawiania komórek, które uległy zniszczeniu. To procesy naprawcze prowadzące do pełnej regeneracji i odnowy uszkodzonych tkanek" - wyjaśnia dr Ireneusz Całkosiński z wrocławskiej Akademii Medycznej.

Komórki macierzyste odgrywają współcześnie olbrzymią rolę w medycynie regeneracyjnej. MIC-1 mogą być stosowane w medycynie regeneracyjnej i kosmetologii. To tkanka łączna, mięśniowa, nerwowa i nabłonkowa. Najbardziej obiecujące wynik uzyskano w regeneracji tkanki kostnej i chrzęstnej - regeneracja ścięgien, szybsza odbudowa i zrost pękniętych kości, oraz regeneracji tkanki nabłonkowej - trudno gojące się rany. PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2011-12-09
Komentarze
Polityka Prywatności