Naukowcy za pośrednictwem kosmicznego teleskopu Kepler odkryli trzy najmniejsze planety spośród znanych na orbitach wokół innych gwiazd. Mają one promienie mniejsze niż Ziemia.
Dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie poinformował, że jutro, 13 stycznia br. dojdzie do bliskiej koniunkcji jasnej Wenus i ostatniej planety Układu Słonecznego - Neptuna.
Mrówki, termity oraz pszczoły w swoim wysoko zorganizowanym społeczeństwie posiadają kasty żołnierzy. Żołnierze w mrowisku czy kopcu termitów wyraźnie odróżniają się od klasy roboczej wielkością i kształtem.
Serwis AlphaGalileo podał informację, że we wschodniej części Madagaskaru odkryto nowy gatunek niewielkiego lemura.
Okazuje się, że ciało skorpiona funkcjonuje jako jedno, wielkie oko, które jest wrażliwe na ultrafiolet. Stad wniosek, że skorpiony nie potrzebują oczu do tego, by obserwować otoczenie.
"Jedwabniczyny" to transgeniczne jedwabniki stworzone przez naukowców. Charakteryzują się one umiejętnością przędzenia włókna z pajęczym białkiem, co pozwala masowo produkować bardzo wytrzymałe nici
Serwis "BBC Nature" podał informację, że neurotoksyny służące jadowitym ślimakom do polowania mogą stanowić bazę dla leku na chorobę Parkinsona, padaczkę czy nadciśnienie.
"New Scientist" podaje, że aktywność wulkaniczna na Morzu Czerwonym spowodowała narodziny nowej wyspy w archipelagu Zubair.
"Proceedings of the Royal Society B" podało informacje, że ewolucja u zwierząt zaczyna się od głowy, a dopiero później zmianie ulega reszta ciała.
Na stronie PLoS ONE zamieszono informację, która mówi, że mikroorganizmy żyjące na naszej skórze decydują o tym, jak atrakcyjni wydajemy się komarom. Odkrycie to z pewnością będzie miało duże znaczenie w walce z malarią.
Zakończyły się właśnie kampanie obserwacyjne wspierające monitorowanie asteroid, które mogą zagrozić naszej Ziemi. Grupa polskich młodych odkrywców odnalazła 12 nowych małych ciał Układu Słonecznego.
Wega oraz Capella, a jeśli zaliczyć do tego grona planety, to przede wszystkim jasna Wenus, mają szanse stać się pierwszą tegoroczną gwiazdką oczekiwaną przed wigilijną wieczerzą.
Fińscy naukowcy wynaleźli metodę na opracowanie biopaliw pochodzących z drzewnych wiór. W całym procesie otrzymano butanol. Jest on jednym z głównych składników biopaliw i bez szkody dla silnika umożliwia zwiększenie ich udziału w benzynie.
Naukowcy dowiedli, że centralny układ nerwowy małych pająków wypełnia nawet wnętrze ich nóg - zatem inteligencja pająków leży w ich odnóżach.
Naukowcy odkryli, że pewne szczepy mrówek afrykańskich, a dokładniej ich mrówki-robotnice, produkują silny jad, który na odległość paraliżuje i zabija termity.
Badacze z Wyższego Instytutu Technicznego w Lizbonie opracowali technologię produkcji opon... ze zużytych opon.
Okazało się, że tropikalne ptaki przenoszą się na większe wysokości z powodu ocieplenia klimatu.
Wcale nie amerykańscy naukowcy, ale nasi naukowcy z wrocławskiej Akademii Medycznej odkryli właśnie obecność komórek macierzystych w porożu jelenia. Udowodnili oni również ich własnościowi znajdujące zastosowanie w medycynie regeneracyjnej i kosmetologii.
Już niedługo będzie to całkiem możliwe. Wszystko za sprawą amerykańskich naukowców, którzy opracowali powłokę z nanorurek rozpraszającą fale świetlne i radiowe. Jeśli powlecze się nią samoloty typu stealth byłyby niewidoczne w nocy i niewykrywalne przez radary.
Okazuje się, że w naszej galaktyce krążą planety zbudowane w połowie z diamentu. Niektóre planety krążące wokół gwiazd mogą składać się nawet w 50 proc. z diamentu!