Naukowcy dowiedli, że centralny układ nerwowy małych pająków wypełnia nawet wnętrze ich nóg - zatem inteligencja pająków leży w ich odnóżach.
Naukowcy badali aż dziewięć gatunków pająków- od gigantów żyjących w lasach tropikalnych po pajączki mniejsze niż główka szpilki. Okazuje się, że im mniejszy jest pająk, tym proporcjonalnie większy jego mózg – i to on właśnie wypełnia wszelkie wolne przestrzenie ich ciała, a u najmniejszych gatunków – także nogi. Badacze odkryli, że centralny układ nerwowy może wypełniać do 80 proc. objętości tułowia i do 25 proc wnętrza nóg.
To mózg sprawia, że również małe pająki są w stanie tkać sieci oraz wykonywać złożone czynności związane z łowieniem zdobyczy. Jednak w przypadku najmniejszych młodych pająków ich ciała są wręcz rozepchnięte przez mózgi (ciała dorosłych nie są już tak wybrzuszone).
U człowieka mózg stanowi około 2-3 proc. masy ciała, u małych pająków – nawet kilkadziesiąt procent. Pająki zużywają na potrzeby mózgu znaczną część energii spożywanego pokarmu. (PAP)