Fińscy naukowcy wynaleźli metodę na opracowanie biopaliw pochodzących z drzewnych wiór. W całym procesie otrzymano butanol. Jest on jednym z głównych składników biopaliw i bez szkody dla silnika umożliwia zwiększenie ich udziału w benzynie.
Naukowcy z Finlandii do wyrobu butanolu zastosowali biomasę drzewną pozyskaną z wiórów i trocin. W Finlandii, która ma bardzo rozwinięty przemysł drzewny, jest to jeden podstawowych surowców odpadowych.
Biomasa drzewna zawiera trzy substancje: celulozę, hemicelulozę i ligninę. Naukowcy stwierdzili, że po podgrzaniu biomasy z mieszaniną wody, dwutlenku siarki i alkoholu, wszystkie trzy składniki biomasy drzewnej - celuloza, hemiceluloza i lignina zaczynają się wydzielać jako osobne frakcje.
Według norm Unii Europejskiej, wszystkie rodzaje paliwa do 2020 roku, będą musiały zawierać do 10 proc. biopaliw. Zastosowanie butanolu jako biokomponentu do biopaliw powoduje, że bez szkody dla silnika można dodać do 20 proc. biopaliwa do zwykłych paliw, zaś emisja azotu i dwutlenku węgla będzie znacząco niższa niż w przypadku paliwa kopalnego. (PAP)