Greccy Neandertalczycy

Neanderthals

Kości neandertalczyków, wymarłych krewniaków człowieka, odkryto w greckiej jaskini Kalamakia.

W jaskini archeolodzy odkryli zarówno kości dorosłych, jak i dzieci. Jest to kolejny dowód, że ten region był ważnym miejscem przebywania dawnych ludzi, gdzie neandertalczycy mogli się stykać z naszymi przodkami.

Neandertalczycy są prawdopodobnie najbliższymi naszymi krewniakami. Dotarli do Europy wcześniej niż nasi przodkowie i z nieznanych przyczyn zniknęli ok. 30 tys. lat temu.

Grecja leży bezpośrednio na szlaku rozprzestrzeniania się ludzi współczesnych i pozostałych człowiekowatych, migrujących z Afryki przez Bliski Wschód. Podczas epoki lodowcowej główne śródziemnomorskie półwyspy, m.in. peloponeski, były azylem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, ale też dla populacji ludzkich.

Naukowcy z Grecji, Niemiec i Francji badali jaskinię Kalamakia, położoną w południowej części Peloponezu. Grota, długości 20 m, badana jest przez archeologów od 13 lat. Podczas kulminacji epoki lodowcowej ciągle panował tu klimat umiarkowany.

Badacze odkryli narzędzia krzemienne oraz wykonane z muszli, ukształtowane w sposób typowy dla neandertalczyków. Co więcej, natrafiono na 14 fragmentów kostnych należących do dorosłych i dzieci neandertalskich, w tym na kawałki czaszek, kręgów, nogi i stopy ze śladami zębów.

Kalamakia - prócz leżącej w pobliżu jaskini Lakonis, gdzie znaleziono ząb neandertalski - to jedyne miejsce na stałym lądzie w Grecji, w którym odkryto szczątki neandertalczyków.

Wyniki badań ukazały się na łamach pisma "Journal of Human Evolution".(PAP)


opublikowano: 2013-04-16
Komentarze
Polityka Prywatności