Pojawienie się czapy lodowej w Antarktyce przed 30 mln lat wpłynęło w zdecydowany sposób na ewolucję pingwinów i waleni – informują naukowcy na łamach tygodnika „Science”.
Już trzeci niedźwiedź w Bieszczadach został wyposażony w obrożę telemetryczną. Przyrodnicy chcą lepiej poznać zwyczaje tych zwierząt - poinformował w czwartek Paweł Średziński z WWF Polska.
Południe Florydy walczy z plagą wielkich, afrykańskich ślimaków, dorównujących wielkością szczurom i niezwykle żarłocznych. Ich menu obejmuje ponad 500 gatunków roślin - podaje Reuters.
Kości neandertalczyków, wymarłych krewniaków człowieka, odkryto w greckiej jaskini Kalamakia.
Czekolada to jedyna rzecz, która w tak niewielkiej ilości daje tak dużą przyjemność - mówi historyk z Uniwersytetu Śląskiego dr Jacek Kurek, który prześledził dzieje smakołyku od napoju ludów Ameryki po współczesne pralinki. W piątek czekolada ma swoje święto.
Naukowcy - zainspirowani ludowym sposobem rodem z Bałkanów - potwierdzili, że mikroskopijne włoski na liściach fasoli faktycznie powstrzymują pluskwy. Teraz pracują nad materiałem, którego powierzchnia będzie przypominała geometrię tych liści.
Ponad 15 tysięcy wyników badań, 143 przebadane psy, 47 czynników środowiskowych i 6 lat pracy badawczej – doktor nauk weterynaryjnych, Jagna Kudła przedstawiła w warszawskiej SGGW wyniki swojej pracy doktorskiej poświęconej przyczynom agresji u starych psów.
Genetyczny mechanizm gojenia ran zaobserwowany u muszki owocowej może pomóc opracować lepsze środki wspomagające gojenie ran u ludzi - poinformowali naukowcy podczas dorocznej konferencji Genetics Society of America (GSA), która odbyła się w dniach 3 - 7 kwietnia w Waszyngtonie.
40 lat temu - 3 kwietnia 1973 roku - została przeprowadzona pierwsza rozmowa przez przenośny telefon komórkowy - podał portal BBC News.
Kojarzony z Wielkanocą zając to uniwersalny symbol płodności i wiosennego odrodzenia – mówi etnolog z Uniwersytetu Śląskiego dr Grzegorz Odoj. Na Śląsku jest synonimem prezentu – dzieci dostają od niego drobne podarunki w Wielkanocną Niedzielę.
Pewne gatunki zwierząt żyjące w głębinach w kompletnej ciemności utraciły zmysł wzroku. Naukowcom udało się właśnie stwierdzić, że niektóre są dodatkowo częściowo głuche - podał magazyn "Biology Letters".
Powrót zimowej pogody na Podkarpacie, m.in. obfite opady śniegu, nie przeszkadza żyjącym w Bieszczadach i Beskidzie Niskim niedźwiedziom. W lasach są liczne tropy drapieżników, które gawry opuściły w połowie lutego.
Dwa nowe gatunki jaszczurek odkryto w peruwiańskiej dżungli. Samce tych gatunków są fantastycznie barwne i posiadają charakterystyczny, zielony wzór, wyróżniający je na brązowym albo czarnym podłożu. Opisano je w "Zookeys".
Skamieniałość stworzonka sprzed 500 mln lat, przypominającego kawałek spaghetti, znaleziono w Kanadzie.
Nowa metoda lokalizowania telefonów komórkowych pozwoli wykryć nielegalne połączenia dokonywane przez więźniów - informuje "New Scientist".
Kiedy glony z Zatoki Meksykańskiej nie mają dość składników odżywczych, robią się coraz bardziej toksyczne, co zwiększa ich szanse na przeżycie. Nowe wyniki badań na ten temat prezentuje "PLOS ONE".
W Irlandii przyczepiają "gazomierze" do krów.
"British Journal of Psychology" przedstawia wyniki badań brytyjskich naukowców z których wynika, że żucie gumy poprawia koncentrację.
Zapowiedziana misja na marsa która miała by się odbyć w 2018r. ma mieć osłony z jedzenia i odchodów astronautów.
Zastosowano narzędzia statystyczne stosowane zazwyczaj w biologi do obliczania tempa ewolucji języka, do obliczenia daty powstania "Iliady" Homera