Para bielików, gniazdujących na terenie mazurskiego Nadleśnictwa Dobrocin, doczekała się pierwszego pisklęcia. Transmisję z gniazda tych ptaków można od niedawna śledzić na żywo przez internet - poinformował w piątek Dariusz Anderwald z Komitetu Ochrony Orłów.
Gniazdo znajduje się w lasach Nadleśnictwa Dobrocin, na wierzchołku sosny o wysokości 37 metrów. Kamerę zamontowano na sąsiednim drzewie w odległości ok. 10 m. Para bielików gniazduje w tej okolicy od 2000 roku. Zgodę na ich podglądanie wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Dariusz Anderwald z KOO powiedział PAP, że jedna z osób śledzących internetową transmisję zauważyła pojawienie się w gnieździe pierwszego pisklęcia. Mały bielik jest prawie niewidoczny, bo zasłania go gałązka wisząca przed kamerą. Internaucie udało się jednak zrobić zrzut z ekranu w chwili, gdy pisklę unosi się i wychyla głowę ponad krawędź gniazda.
Według ornitologów taka aktywność małego bielika świadczy, że mógł wykluć się nawet dwa dni wcześniej. Od tego czasu zaobserwowali oni różnice w zachowaniu ptasich rodziców, którzy wcześniej na zmianę cierpliwie wysiadywali jaja: bieliki zaczęły częściej wstawać, wpatrywały się w gniazdo i pochylały nad nim.
Zdaniem Anderwalda pierwsze pisklę wykluło się z jaja złożonego przez samicę 17 marca. Prawdopodobnie potem złożyła ona w odstępie co 3-4 dni jeszcze jedno, lub nawet dwa kolejne. Okres wysiadywania u bielików trwa 38-42 dni. Oznacza to, że wkrótce może wykluć się następne pisklę. "Musimy cierpliwie czekać" - ocenił ornitolog.
Przed rokiem podobną transmisję z narodzin potomstwa bielików przeprowadzono w Nadleśnictwie Kutno w Łódzkiem. Parze ptaków, które internauci nazwali Orłem i Reszką, wykluło się co najmniej jedno pisklę. Część internautów twierdzi jednak, że widzieli dwa młode. Ptaki stały się szybko "celebrytami" internetu. Profil projektu bieliki online na jednym z portali społecznościowych "polubiło" do dzisiaj ponad 20 tys. użytkowników.
Projekt Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów ma przybliżyć zwyczaje lęgowe bielików i promować proekologiczną gospodarkę leśną. Polega ona na zachowaniu starego drzewostanu, w którym gnieżdżą się ptaki drapieżne, i wyznaczaniu stref ochronnych.
Bieliki podlegają w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej. Po II wojnie światowej te drapieżniki niemal wyginęły - ich populację oceniano na zaledwie 45-50 par. Obecnie ich liczebność szacowana jest na 1000-1200 par, z których ponad 200 gniazduje na Warmii i Mazurach.
Prawdopodobnie to właśnie wizerunek bielika widnieje w godle Polski. Wbrew obiegowym opiniom nie są one jednak orłami. Gatunkowo zaliczono je do rodziny jastrzębiowatych i odrębnej podrodziny - tzw. orłamów, o charakterystycznych nieopierzonych skokach.
Transmisję z gniazda mazurskich bielików można oglądać na stronie Nadleśnictwa Dobrocin: http://dobrocin.olsztyn.lasy.gov.pl/bielikionline