Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Obserwacja spanikowanych mrówek może pomóc architektom w projektowaniu budynków, z których łatwo ewakuować ludzi – informuje pismo „Transportation Research C”.
Za dwa lata zużyty olej jadalny po przetworzeniu go na paliwo ma w Szanghaju napędzać wysokoprężne silniki miejskich autobusów.
Zawieruszone ponad 40 lat temu fiolki z pyłem z Księżyca, przywiezione na Ziemię w 1969 r., odnalazły się w magazynie w Kalifornii – informuje serwis „New Scientist”.
Naukowcy przywrócili do życia rośliny przykryte przez lodowiec 400 lat temu. Udało im się to zarówno w laboratorium, jak i w warunkach naturalnych - czytamy w PNAS.
Matematycy znaleźli dowód, że wszystkie liczby pierwsze mają bliskiego sąsiada, który także jest liczbą pierwszą - informuje New Scientist. Przybliżyło to rozwiązanie jednej z najtrudniejszych zagadek teorii liczb w matematyce, skończoności liczb bliźniaczych.
Agencja NASA poszukuje chętnych do wynajęcia historycznego stanowiska startowego 39A na przylądku Canaveral, na Florydzie, skąd startowały pierwsze wyprawy na Księżyc a później wahadłowce.
Dwa żółwie z zagrożonego gatunku, które uległy hipotermii u wybrzeży amerykańskiego półwyspu Cape Cod, otrzymały niespotykaną pomoc od... akupunkturzysty - podała agencja AP.
Rosyjska kapsuła Bion-M z myszami, jaszczurkami i mongolskimi myszoskoczkami na pokładzie, wystrzelona miesiąc temu w kosmos w ramach doświadczeń poprzedzających lot na Marsa, wróciła w niedzielę na Ziemię.
Azjatyckie biedronki skutecznie zwalczają swoje kuzynki z Europy i jak burza opanowują nowe środowisko, używając całego arsenału broni biologicznej - wynika z badań opisanych w "Science".
Żubry lubią wędrować tymi samymi szlakami, upodobały też sobie śródleśne polany - wynika z obserwacji tych zwierząt w trzech puszczach w północno-wschodniej Polsce. Badania przeprowadzono dzięki obrożom z nadajnikami, które nosi 19 żubrów.
Najlepszy przyjaciel ogrodnika, dżdżownica, najwyraźniej sprawdza się również w walce z plagą ślimaków. W ogrodach pełnych dżdżownic spustoszenie wywołane przez ślimaki jest wyraźnie mniejsze - twierdzą naukowcy wiedeńscy na łamach "BMC Ecology".
Londyńskie zoo pilnie poszukuje towarzyszki dla samców zagrożonego wyginięciem gatunku ryb. Przypuszcza się, że gatunek ten - Mangarahara cichlid (pielęgnica odkryta po raz pierwszy w rzece Mangarahara na Madagaskarze) - wyginął już w stanie dzikim.
Amerykanie skonstruowali pierwszego robota w kształcie owada, który waży zaledwie 80 miligramów i macha dwoma skrzydłami z częstotliwością 120 uderzeń na sekundę. Na razie fruwa jedynie w laboratorium - informuje „Science”.
Trzy osoby na świecie za perfumy zapłaciły rekordową sumę 215 tys. dolarów. Król Anglii Karol I miał zapachowego doradcę, za to prezydent USA John F. Kennedy perfum nie używał wcale, bo uważał, że jego naturalny zapach jest wystarczająco atrakcyjny.
Odcisk ust jest niczym odcisk palca: pozostawiony na brzegu szklanki czy niedopałku papierosa, może zdemaskować sprawcę przestępstwa. Wszystko dzięki pokrywającym usta bruzdom, tworzącym unikalny system linii, który nie zmienia się przez całe nasze życie.
Ryby także potrafią posługiwać się gestami. Robią to, aby pomóc innym osobnikom w upolowaniu ofiary. To pierwszy raz, kiedy taki typ zachowania zaobserwowano u zwierząt innych niż naczelne i kruki - dowodzi badanie przytoczone przez magazyn "Nature Communications".
Para bielików, gniazdujących na terenie mazurskiego Nadleśnictwa Dobrocin, doczekała się pierwszego pisklęcia. Transmisję z gniazda tych ptaków można od niedawna śledzić na żywo przez internet - poinformował w piątek Dariusz Anderwald z Komitetu Ochrony Orłów.
Dokładniejsze rejestrowanie pracy mózgu czy serca płodu jest możliwe dzięki przypominającemu tatuaż urządzeniu elektronicznemu, które udoskonalili naukowcy z USA - poinformował magazyn "New Scientist".
Studenci epidemiologii przeprowadzili na Uniwersytecie Michigan w USA ćwiczenia na wypadek ataku zombie. Symulacja miała na celu przygotowanie się na wypadek nawet najbardziej nieprzewidywalnych zagrożeń i katastrof.
Dezaktywacja zniszczonej przez tsunami japońskiej elektrowni atomowej Fukushima może potrwać dłużej niż prognozowane dotąd 40 lat - oświadczył przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Juan Carlos Lentijo.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności