Rybi język migowy

A Fish Makes A Decision

Ryby także potrafią posługiwać się gestami. Robią to, aby pomóc innym osobnikom w upolowaniu ofiary. To pierwszy raz, kiedy taki typ zachowania zaobserwowano u zwierząt innych niż naczelne i kruki - dowodzi badanie przytoczone przez magazyn "Nature Communications".

Chodzi o ryby z rodziny strzępieli, które znane są ze współpracy z innymi zwierzętami. Gatunek Plectropomus pessuliferus poluje wspólnie z mureną olbrzymią i wargaczem garbogłowym, natomiast Plectropomus leopardus - z ośmiornicami. Okazuje się, że potrafią one "wskazać" głową, gdzie znajduje się ofiara, aby pomóc swoim współtowarzyszom ją schwytać.

Obserwacje ryb na wolności wykazały, że kiedy ofiara wymykała się któremuś z myśliwych, Plectropomus pessuliferus przemieszczał się w kierunku jej kryjówki. Następnie odwracał się pyskiem w dół i wykonywał głową ruchy wskazujące murenie potencjalną ofiarę. Podobnie zachowują się w towarzystwie ośmiornic ryby Plectropomus leopardus, zamieszkujące okolice Wielkiej Rafy Koralowej.

Plectropomus pessuliferus i jej wspólnicy zamieszkujący Morze Czerwone mają uzupełniające się taktyki polowań. Strzępiele są szybkie na otwartych wodach, podczas gdy mureny - z uwagi na swoje rozmiary i gibkość - potrafią wcisnąć się w każdy zakamarek, natomiast wargacze mają umiejętność miażdżenia szczękami koralowców, aby dosięgnąć do ofiary. Również ośmiornice są lepsze od ryb we wpasowywaniu się we wszelkie otwory.

Podczas badania zarejestrowano 34 sytuacje, w których Plectropomus pessuliferus dawał współtowarzyszom znaki. W ich następstwie pięciokrotnie udało się któremuś z drapieżników złapać ofiarę.

Badacze zastrzegają, że trudno jest określić z całą pewności, czy ruchy zwierząt to rzeczywiście swoisty "język migowy", choć spełniają związane z nim warunki. Badanie sugeruje, że ryby mogą być inteligentniejsze, niż mogłoby się wydawać. Wskazuje też, że posługiwanie się takimi gestami nie wymaga wcale dużego mózgu, a raczej powstaje z potrzeby przetrwania zwierzęcia w środowisku. (PAP)


opublikowano: 2013-04-30
Komentarze
Polityka Prywatności