Młodzi Europejczycy piją alkohol niezbyt często, jednak w dużych ilościach, podczas gdy osoby powyżej 55. roku życia spożywają go nawet codziennie, lecz w sposób bardziej umiarkowany - wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Komisji Europejskiej.
Badanie, zrealizowane pod koniec ubiegłego roku na próbie 28,5 tys. mieszkańców 27 państw Unii Europejskiej oraz Cypru i Chorwacji, pokazuje także, że dwie trzecie (66 proc.) mieszkańców naszego kontynentu piło alkohol w okresie ostatnich 30 dni przed badaniem, a 69 proc. z nich robiło to przynajmniej raz w tygodniu.
Większość przebadanych Europejczyków (59 proc.) deklaruje, że za jednym razem wypija maksymalnie jedną lub dwie porcje wysokoprocentowych napojów. Na tym tle zdecydowanie wyróżnia się Irlandia, w której 36 proc. obywateli jednorazowo spożywa od trzech do czterech porcji, a kolejne 34 proc. nawet pięć lub więcej. Zaraz za nią uplasowały się Finlandia, Wielka Brytania i Dania, gdzie odpowiednio 27, 24 i 23 proc. badanych deklaruje wypijanie ponad czterech porcji alkoholu przy jednej okazji.
Na drugim końcu rankingu znalazły się państwa, których mieszkańcy jednorazowo nie wypijają do końca nawet jednego drinka. Są to: Bułgaria (25 proc.), Niemcy (19 proc.), Łotwa, Litwa i Cypr (po 18 proc.) oraz Włochy i Luksemburg (po 17 proc.). Z analizy częstości spożywania napojów alkoholowych na poziomie poszczególnych państw wynika też, że w krajach bałtyckich, czyli na Litwie, Łotwie i w Estonii, oraz w Polsce blisko jeden na trzech konsumentów twierdzi, że w minionym miesiącu pił alkohol tylko raz.
Tymczasem w Portugalii prawie połowa respondentów przyznaje się do picia codziennego, jednak nie więcej niż dwie porcje alkoholu na raz. Z kolei analiza społeczno-demograficzna pokazała, że kobiety oraz osoby młodsze piją alkohol rzadziej niż mężczyźni oraz respondenci z pozostałych kategorii wiekowych. Spożywanie alkoholu co najmniej dwa razy w tygodniu deklaruje 53 proc. mężczyzn i jedynie 34 proc. kobiet oraz 31 proc. osób między 18 a 24 rokiem życia i aż 58 proc. w wieku powyżej 55 lat.
Okazuje się także, że przy jednym posiedzeniu to mężczyźni wypijają więcej niż kobiety oraz że studenci, mimo iż deklarują rzadsze od europejskiej średniej spożywanie alkoholu, wypijają co najmniej trzy-cztery jego porcje na raz. Podczas gdy tylko jeden na dziesięciu Europejczyków wypija pięć lub więcej porcji za jednym razem, to odsetek wśród osób poniżej 25 lat i wśród studentów odsetek ten znacznie się zwiększa (odpowiednio do 19 i 17 proc.). Odwrotność tego zjawiska obserwujemy u osób powyżej 55. roku życia oraz wśród tych, którzy zakończyli edukację w wieku 15 lat i emerytów.
Tutaj większy odsetek respondentów spożywa napoje alkoholowe codziennie, ale kiedy to robią, piją mniej, maksymalnie 1-2 drinki. "Tendencja Europejczyków do nierozważnego picia alkoholu może wpłynąć na wiele obszarów, takich jak życie rodzinne, praca, zdrowie i bezpieczeństwo" - komentuje wyniki raportu Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.