Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Stacja badawcza, zajmująca się ochroną środowiska na południu Chin, pilnie poszukuje profesjonalnych wąchaczy - ludzi z doskonałym węchem, mogących wyczuć zanieczyszczenia w powietrzu.
Na skutek zmian klimatycznych wiosna w Arktyce rozpoczyna się o kilka tygodni wcześniej niż 10 lat temu. Dowodzą tego obserwacje i pomiary prowadzone na odległych, północno-wschodnich krańcach Grenlandii.
Najdłuższy lądowy tunel na świecie znajduje się w Szwajcarii. Tunel, który został wybudowany w ciągu ośmiu lat kosztem około 4,3 mld franków szwajcarskich, skróci czas jazdy pociągów z Włoch do Niemiec z obecnych trzech godzin do niecałych dwóch.
"Dziennik Zachodni" informuje, prawie trzymetrowego pytona znalazła w swoim aucie mieszkanka Rydułtów.Nie wiadomo, jak wąż znalazł się pod maską samochodu. "Gdy zobaczyliśmy tego potwora, o mało nie pouciekaliśmy" - mówią państwo Bugajowie. To w samochodzie ich córki znaleziono ogromnego gada.
Obecnie 12 proc. populacji Ziemi to Europejczycy, w 2050 r. wskaźnik ten spadnie do 7 proc. - uważa prezes Instytutu Badań Ekonomiczno-Społecznych IWG-Bonn, Meinhard Miegel. Spadek dzietności oraz starzenie się społeczeństw to główne problemy Europy - mówili uczestnicy konferencji poświęconej zmianom demograficznym, która we wtorek odbyła się w Warszawie.
Długość palców u dzieci może być wskazówką mówiącą o ich wrodzonych zdolnościach matematycznych i językowych - wynika z najnowszych badań brytyjskich. Chłopcy z palcami wskazującymi krótkimi w stosunku do palców serdecznych szczególnie dobrze wypadali w matematyce.
Odkrycie, że niektóre krowy dają mleko naturalnie obfitujące w zdrowe tłuszcze nienasycone, może zmienić oblicze światowego mleczarstwa - informuje pismo "Chemistry & Industry".
Lotiony zawierające witaminę A (retinol) mogą wygładzać drobne zmarszczki pojawiające się naturalnie wraz z wiekiem oraz zwiększać odporność starzejącej się skóry na urazy - zaobserwowali badacze z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Archives of Dermatology".
Wożenie pasażerów wiąże się z podwyższonym ryzykiem wypadków - chociaż nie aż tak podwyższonym, jak w przypadku telefonów komórkowych - informuje serwis "EurekAlert".
Pracownicy chińskiego ogrodu zoologicznego wyjątkowo uważnie obserwują zachowanie zwierząt. Sprawdzają, na ile może ono ostrzec ludzi przed trzęsieniem ziemi - informuje dziennik "China Daily".
Według raportu ogłoszonego o północy przez sojusz wyższych uczelni "OpenNet Initiative", 26 spośród 41 krajów, w których badano warunki funkcjonowania internetu, w taki czy inny sposób stara się kontrolować treści pojawiające się "on line".
Młodzi Europejczycy piją alkohol niezbyt często, jednak w dużych ilościach, podczas gdy osoby powyżej 55. roku życia spożywają go nawet codziennie, lecz w sposób bardziej umiarkowany - wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Komisji Europejskiej.
Poduszki powietrzne w samochodach dobrze chronią tylko pasażerów przeciętnego wzrostu - od 1,6 metra do 1,8 metra. Natomiast osobom bardzo wysokim bądź niskim mogą przynieść więcej szkód niż pożytku - wynika z najnowszych badań naukowców z USA.
Nowy test, pozwalający określić płeć dziecka już w szóstym tygodniu ciąży, budzi ogromne kontrowersje - pisze Associated Press. Jedni kwestionują wiarygodność tego testu, nazwanego "różowy czy niebieski", inni przestrzegają przed najrozmaitszymi problemami natury etycznej.
Naukowcy mają złą nowinę dla bywalców siłowni. Badania wykazały, że kobiety o wiele bardziej niż na bicepsy i wyrzeźbione ciało zwracają uwagę na twarz - informuje serwis internetowy "NewScientist.com".
Większość Amerykanów nie wierzy w teorię ewolucji Karola Darwina i skłania się ku wyjaśnieniu powstania życia i człowieka na Ziemi przez Boską interwencję, jak uczy Pismo Święte - wynika z niedawnego sondażu tygodnika "Newsweek".
Około 40 proc. dzieci w wieku trzech miesięcy i około 90 proc. roczniaków oraz dzieci młodszych regularnie ogląda telewizję, DVD lub wideo. O wynikach badań prowadzonych na ponad tysiącu amerykańskich rodzin czytamy w majowym wydaniu "Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine".
Tempo życia w wielkich miastach znacznie przyspieszyło w ciągu ostatnich 10 lat - wynika z przedstawionych w brytyjskich badań. Autorzy oparli swoje wnioski na szybkości marszu mieszkańców miast.
Niemieccy naukowcy sprawdzają, w jakiej kondycji są serca historycznych dzwonów Europy. Chcą określić długość życia dzwonów i odkryć, jaki rodzaj serca sprzyja ich trwałości. Prace, prowadzone przez zespół badaczy z politechniki w Kepmten w Niemczech, opisał w poniedziałek portal internetowy CNN.
W pomieszczeniu z wysokim sufitem łatwiej jest myśleć w sposób swobodny i abstrakcyjny - informuje serwis "EurekAlert." Przedsiębiorcy budowlani, właściciele hoteli i pośrednicy w handlu nieruchomościami zawsze uważali, że wyższe pomieszczenia są lepsze.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności